Uslov Svjetske banke: Hoće li do kraja novembra biti usklađen Pravilnik o lijekovima?

0

Predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić na današnjoj je sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH u vezi s usvajanjem Pravilnika o reguliranju maksimalne cijene lijekova u BiH, kazao da se čeka mišljenje nadležnih institucija u vezi s novim prijedlogom Pravilnika i na konsenzus stručnog Vijeća Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH o određenim rješenjima u Pravilniku.

Podsjetio je da je Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH u junu dostavila Ministarstvu civilnih poslova BiH novi prijedlog Pravilnika o načinima kontrole cijena, oblikovanja cijena lijekova te izvještavanja o cijenama lijekova u BiH, koji je proslijeđen nadležnim institucijama da bi dale svoje mišljenje. Međutim, napominje Zvizdić, Vijeće ministara nije dobilo mišljenja, a bez njih je, kaže, nemoguće da ovaj nekompletiran materijal bude na sjednici Vijeća ministara.

Također je podsjetio da je u međuvremenu stručno vijeće Agencije za lijekove i medicinska sredstva održalo sjednicu kada su pokušali postići konsenzus o rješenju u Pravilniku, međutim, nisu uspjeli doći do zajedničkog stava.

– Dat ćemo dodatni rok od nekoliko sedmica stručnom Vijeću Agencije da još jednom organiziraju sjednicu i pokušaju postići konsenzus koji će na neki način biti smjernica za rad Vijeća ministara – rekao je Zvizdić, dodajući da će se, kada stručno Vijeće postigne konsenzus ili kada dobiju mišljenja nadležnih institucija, stvoriti pretpostavke da Pravilnik bude usvojen.

Stav Vijeća ministara, istakao je, jeste da treba usvojiti ovaj pravilnik koji će zasigurno dovesti do uštede na tržištu lijekova u BiH, ali da Pravilnik prvo mora proći određene procedure.

Sa druge strane, Svjetska banka je već ranije najavila da će, ukoliko do kraja novembra ne bude bio usklađen pravilnik o lijekovima, povući svoju liniju od 80 miliona dolara zajma BiH za razvojnu politiku.

Kako je rekla Tatjana Proskurjakova, šefica ureda Svjetske banke za Bosnu i Hercegovinu, ovaj uslov je na stolu već godinama i sad će ta sredstva biti preusmjerena u druge potrebe ako u BiH ne bude saglasnosti u vezi s pravilnikom. Čak ako bi, hipotetički gledano, on bio usvojen u decembru, bilo bi prekasno i sredstva se ne bi mogla vratiti. U tom slučaju, kako je objasnila Proskurjakova za Nezavisne novine, pregovori bi morali krenuti od početka, najvjerovatnije po novim i drugačijim uslovima.

Podsjećanja radi, dogovor o novom pravilniku zapeo je na načinu izvještavanja o cijenama lijekova u BiH, i to u dijelu koji se odnosi na koeficijent, a od kojeg, u suštini, i zavisi krajnja cijena lijeka. Proskurjakova je rekla da sugerišu bh. vlastima da, ako ne postoji mogućnost da se sad usaglase u vezi s pravilnikom, barem usvoje pravilnik bez koeficijenata, a da se onda o tom pitanju usaglase kasnije.

“Čak i kad bi koeficijent bio jedan, opet bi konačna cijena lijekova bila povoljnija u odnosu na stanje koje imamo sad. Zato bi bilo dobro da se to pitanje, ako je ikako moguće, riješi”, rekla je ona.

Dodala je da je od deset uslova koji su postavljeni da bi sredstva bila odobrena ostao samo taj jedan koji se odnosi na pravilnik.

“Posebno smo tužni zbog činjenice da su mnogi od uslova koji su do sada riješeni puno teži i izazovniji od ovog pravilnika. Uz to, od jeftinije cijene lijekova najveću korist bi imali građani kojima ti lijekovi trebaju”, naglasila je Proskurjakova.