Sedam firmi želi odmaralište koje Zenica prodaje u Hrvatskoj

0

Gradske vlasti Zenice objavile su jučer međunarodni javni poziv za dostavu pisama namjere s ciljem kupovine nekretnina odmarališta Duće, u općini Dugi Rat, u Hrvatskoj.

Na pres-konferenciji u Gradskoj upravi saopšteno je da se, shodno zaključku Gradskog vijeća od februara, prodaje kompletna imovina odmarališta Duće.

Komisija je pripremila sve potrebno i početna cijena je devet miliona maraka, a već postoji sedam zainteresovanih investitora.

Oslobođenje saznaje da je riječ o firmama iz Poljske, Njemačke, Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Međunarodni poziv traje do 28. avgusta, kada je otvaranje ponuda.

– Pravna bitka Grada Zenice za Duće traje od rata pa naovamo. Nesporno je da je to vlasništvo Grada Zenice, ali Republika Hrvatska kroz administrativnu zabranu državnog odvjetništva i dalje vrši pravno nasilje nad tom imovinom. Mi smo 2013. godine dobili izvršnu presudu suda da smo vlasnici odmarališta. Sa odabranim najboljim ponuđačem biće sklopljen predugovor, a konačna prodaja slijedi nakon skidanja te zabrane, kazao je gradonačelnik Fuad Kasumović.

Dodao je da se Grad Zenica ne želi baviti turističkim aktivnostima i praviti javno-privatno partnerstvo, a Gradsko vijeće je 23. februara donijelo zaključak da se ovaj objekat prodaje na međunarodnom tenderu uz provođenje zakonskih procedura.

Kasumović je formirao peteročlanu komisiju za prodaju Duća, čiji je predsjednik Mirsad Heleg, a konsultanti su Selver Keleštura, sekretar Grada, i Muhamed Husremović, savjetnik gradonačelnika.

Kasumović je objasnio da sredstva dobijena od prodaje odmarališta neće ići u javnu potrošnju, nego će Vijeće donijeti odluku o tome koji kapitalni objekat će se praviti u Zenici.

Heleg je rekao da očekuje da će administrativna zabrana za Duće biti skinuta i da će biti moguće napraviti kupoprodajni ugovor, navodi Oslobođenje.

Podsjetimo, radi se o zemljištu koje je tadašnja Skupština opštine Zenica 1962. godine kupila od fizičkih lica, a u pitanju je više od 20 parcela. Sagrađeni su sportski tereni, jedan objekat na plaži, a iznad ceste su sagrađeni čvrsti objekti sa bungalovima.

Problem je nastao što je od 1965. to bilo uknjiženo u korist Zenicatrans – OUR Ugostiteljstvo Busovača, koji je kasnije postao Tisa turist.

Nakon privatizacije ova je kompanija svim silama pokušala da Općinu Zenica izbriše iz zemljišnoknjižnih evidencija u Hrvatskoj. Ta pravna borba za uspostavu vlasničkih prava Općine Zenica trajala je od 1990. godine.