Počelo testiranje plutajućih gradova

0

Na svijetu će u narednim godinama biti sve manje prostora za život na kopnu, zbog rasta populacije kao i rasta nivoa mora.

Jedna od mogućnosti za spas čovječanstva su džinovska plutajuća ostrva, na kojima već rade istraživači i kompanije u nekoliko zemalja.

Na tim ostrvima koja bi plutala morima i okeanima bili bi izgrađeni gradovi, farme i postrojenja za proizvodnju energije. 

Naučnici u holandiji počeli su s testiranjem „plutajućeg mega-ostrva“ koje se sastoji od 87 trogulova koji su spojeni u jednu cjelinu.

Inženjeri Morskog istraživačkog instituta u Holandiji predstavili su ovaj projekat kako bi privukli investitore. Prototip ovog ostrva već je testiran u bazenu, uz simulaciju vjetra i talasa.

Originalna verzija, kada bude sagrađena, biti će veličine 5 kilometara. To će biti dovoljno da se na njega smjesti čitav grad, farma, parkovi, luka itd. Energija za napajanje ostrva će se dobijati iz vjetra, sunca i talasa.

Olaf Waals, projekt menadžer i dizajner rekao je da bi upravo ovo moglo biti najbolje rješenje za ljude, naročito za njegovu državu.

U vremenu rasta nivoa mora i prenatrpanih gradova, podizanje nasipa možda nije najbolje rješenje. Plutajuće luke i gradovi su inovativno rješenje koje odgovara i holandskoj pomorskoj tradiciji, rekao je on.

Iako je pred ovim projektom mnogo prepreka, Waals je ubijeđen da će on biti izvodljiv i neophodan u narednih 10 do 20 godina. On je rekao da će zbog rasta nivoa mora Holanđani biti prinuđeni da se “vrate na more”.

Inače, Holanđani nisu jedini koji rade na ovakvom projektu. Nekoliko kompanija širom svijeta istražuje mogućnost života na vještačkim plutajućim ostrvima.

Američki Seasteading Institute namjerava da izgradi plutajuće ostrvo kod obala Tahitija. Ostrvo bi se sastojalo od gradova sagrađenih na modularnim platformama.

(Autor: BiznisInfo)