Mnogi se nadaju da se u slučaju korone radi o ekonomskoj krizi u obliku slova “V”, sa naglim padom i isto takvim skokom po završetku pandemije. Lično mislim da je riječ o krizi sa sporim oporavkom, a tome doprinosi i politička situacija, poput odnosa između SAD i EU, kaže u razgovoru za “Blic Biznis” Jože Mencinger, poznati slovenački ekonomista i odličan poznavalac prilika u svim državama regiona.
– Mislim da je ova kriza takva da će, kao i velika kriza tridesetih godina prošlog vijeka, imati trajne efekte na ekonomske i društvene odnose – ocjenjuje on.
Mencinger napominje da je neizvijesno kada će se stabilizovati stanje sa koronom u svijetu i da se virus očigledno seli i jača u Americi, pogotovo u južnoameričkim zemljama, kao i u nekoliko velikih država u Aziji.
On smatra da su među zemljama regiona najugroženije Bosna i Hercegovina i Crna Gora, koje su “crvene zone”, a crnogorska privreda se, pritom, i veoma oslanja na turizam.
– Ekonomske perspektive Slovenije zavise od stanja u njemačkoj automobilskoj industriji, u kojoj se pojavljuju prvi znaci optimizma, mada se fabrike još zatvaraju ili se skraćuje radno vrijeme. Turizam, koji je na vrhuncu zdravstvene krize bio u najvećim problemima, sada se oporavlja u Sloveniji i Hrvatskoj, a polako se vraća i avionski saobraćaj – zaključuje Jože Mencinger.