Korona mutira, upitna učinkovitost vakcine

0

Koronavirus koji se pojavio u Wuhanu u Kini prije više od četiri mjeseca mutirao je, a novi, dominantni soj koji se širi preko Sjedinjenih Država čini se još zaraznijim, navodi se u novoj studiji.

Novi soj počeo se širiti Evropom početkom februara prije nego što je do kraja marta migrirao u druge dijelove svijeta, uključujući Sjedinjene Države i Kanadu, i postao dominantan oblik virusa širom svijeta, napisali su istraživači iz Nacionalne laboratorije Los Alamos (LANL) u novom izvještaju.

Ako se koronavirus tokom ljeta ne povuče poput sezonske gripe, mogao bi dodatno mutirati i potencijalno ograničiti učinkovitost cjepiva protiv koronavirusa koje razvijaju naučnici širom svijeta, upozorili su istraživači.

Neki naučnici za razvoj cjepiva koriste genetske sekvence virusa izolirane u ranoj fazi epidemije.

– Ovo je loša vijest, ali nemojte biti demoralizirani – kaže Bette Korber iz Los Alamosa, vodeća autorica studije.

– Naš tim na LANL-u uspio je dokumentirati ovu mutaciju i njen uticaj na prenos samo zbog velikog globalnog napora istraživača i eksperimentalnih grupa, koji čine nove nizove virusa (SARS-CoV-2) u svojim lokalnim zajednicama dostupnim što je brže moguće – kaže ona.

Studija tek treba proći kroz recenziju, ali istraživači su primijetili da je vijest o mutaciji budi “hitnu zabrinutost” s obzirom da je više od 100 cjepiva u procesu izrade.

Identificirali 14 mutacija

Početkom marta istraživači u Kini rekli su da su dvije različite vrste koronavirusa mogle uzrokovati infekcije širom svijeta.

U studiji objavljenoj 3. marta, naučnici sa Univerziteta Peking i Instituta Pasteur iz Šangaja otkrili su da je agresivniji tip novog koronavirusa zabilježen kod otprilike 70 posto analiziranih slučajeva, dok je 30 posto bilo povezano sa manje agresivnim tipom. Otkriveno je da je agresivniji i smrtonosniji soj prevladavao u ranoj fazi izbijanja u Wuhanu.

Istraživači iz Los Alamosa, uz pomoć naučnika sa Univerziteta Duke i Univerziteta Sheffieldu u Engleskoj, uspjeli su analizirati hiljade koronavirusnih sekvenci. Do danas su istraživači identificirali 14 mutacija.

Mutacija utiče na protein šiljka, višenamjenski mehanizam koji virusu omogućava da uđe u domaćina.