Hrvatska dobija Registar stvarnih vlasnika

0

U januaru 2020. Hrvatska će dobiti Registar stvarnih vlasnika, centralnu elektronsku bazu podataka koja sadrži podatke o stvarnim vlasnicima pravnih subjekata osnovanih na području ove države – trgovačkih društava, podružnica stranih firmi, udruženja, fundacija, fondova itd.

U Ministarstvu finansija tvrde da će Registar pridonijeti učinkovitijoj borbi protiv pranja novca, poreznih prevara i finansiranja terorizma.

– Potreba za tačnim i ažuriranim podacima o fizičkim osobama stvarnim vlasnicima ključan je faktor u pronalaženju kriminalaca koji bi u protivnom mogli sakriti svoj identitet iza složenih vlasničkih struktura – navode iz Ministarstva.

Ograničeni podaci (ime i prezime; država prebivališta; mjesec i godina rođenja; jedno državljanstvo, te priroda i opseg stvarnoga vlasništva) iz Registra će biti dostupni za javnost, pravne i fizičke osobe, bez naknade, putem sistema e-građani, krajem ove ili početkom sljedeće sedmice.

U skladu s EU Direktivama, rok za države članice u pogledu uspostavljanja registara stvarnih vlasnika i otvaranja prema javnosti je 10. januar 2020., dok će se on povezati s registrima stvarnih vlasnika iz drugih država članica do 10. marta 2021.

Stanje u BiH

BiznisInfo je već pisao da bi ovaj registar trebao biti uveden i u BiH, ali još nema informacija kada će se to desiti. Podsjetimo da vlasnici ili suvlasnici nekih od najvećih bh. kompanija nisu poznati javnosti.

To se naročito odnosi na dionička društva, čije dionice često kupuju investitori preko takozvanih skrbničkih bankarskih računa. Na taj način je banka nominalno vlasnik dionica, ali zapravo kupuje dionice u ime nekog klijenta – krajnjeg vlasnika.

S obzirom da se veliki broj transakcija obavlja preko skrbničkih računa, moglo bi se kazati da je poslovanje na Sarajevskoj berzi postalo izrazito netransparentno.

Uvođenjem registra stvarnih vlasnika svako bi mogao dobiti uvid u stvarne vlasnike ovih kompanija, odnosno dionica.