Ambasadori pri EU potvrdili su prijedlog Evropske komisije o pružanju makrofinansijske pomoći u iznosu do 3 milijarde eura za deset partnera obuhvaćenih procesom proširenja i partnera u susjedstvu kako bi im se pomoglo da se nose s ekonomskim posljedicama pandemije bolesti COVID-19.
– Zemlje obuhvaćene procesom proširenja i zemlje u susjedstvu naši su najbliži partneri. Sada je više nego ikad ranije ključno da se držimo zajedno i pokažemo solidarnost u suočavanju s ekonomskim i socijalnim posljedicama ove globalne krize – rekao je Zdravko Marić, hrvatski ministar finansija.
Finansijska pomoć bit će pružena u obliku zajmova pod vrlo povoljnim uslovima, a raspodijelit će se kako slijedi:
- Albanija: 180 miliona eura
- Bosna i Hercegovina: 250 miliona eura
- Gruzija: 150 miliona eura
- Jordan: 200 miliona eura
- Kosovo: 100 miliona eura
- Moldavija: 100 miliona eura
- Crna Gora: 60 miliona eura
- Sjeverna Makedonija: 160 miliona eura
- Tunis: 600 miliona eura
- Ukrajina: 1,2 milijarde eura.
Pomoć EU tim će zemljama poslužiti za pokrivanje njihovih neposrednih potreba za finansiranjem koje su se povećale zbog izbijanja bolesti COVID-19. Uz podršku Međunarodnog monetarnog fonda, tim sredstvima doprinijet će se jačanju makroekonomske stabilnosti i stvaranju prostora za usmjeravanje resursa na zaštitu građana i ublažavanje negativnih socioekonomskih posljedica pandemije koronavirusa.
Sredstva će biti dostupna dvanaest mjeseci, a isplatit će se u dva obroka. Prosječno dospijeće zajma iznosit će najviše 15 godina.
Pomoć će ovisiti o memorandumu o razumijevanju o kojem svaka zemlja partnerica treba postići dogovor s Komisijom.
Kako bi prijedlog mogao stupiti na snagu, njegov tekst moraju donijeti i Evropski parlament i Vijeće.