EBRD razmatra saradnju s fondovima u regiji Perzijskog zaljeva

0

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) razgovara sa stabilizacijskim fondovima iz regije Perzijskog zaljeva o mogućnostima zajedničkih ulaganja, objavio je čelnik banke, izrazivši nadu da će do kraja godine zaključiti i ciklus prikupljanja kapitala.

EBRD pomaže tranzicijskim privredama kreditiranjem kompanija i finansiranjem pojedinih projekata. Proteklih su godina proširili aktivnosti i izvan istočne i južne Europe i srednje Azije te su nakon takozvanog arapskog proljeća počeli ulagati i u Egipat, Jordan, Maroko i Tunis.

Čelnik banke Suma Chakrabarti kaže kako je u razgovoru sa čelnicima stabilizacijskih fondova iz regije Perzijskog zaljeva naglasio da EBRD-ovi projekti donose dobre komercijalne prinose, prenosi Seebiz.eu.

Takva ulaganja imaju smisla i zbog sve jačih komercijalnih i političkih veza zemlja u Perzijskom zaljevu sa zemljama u istočnoj Europi i Gruziji, naglasio je Chakrabarti u ponedjeljak.

“Razgovaramo s nizom stabilizacijskih fondova u regiji Perzijskog zaljeva”, kazao je čelnik EBRD-a. “Naše su rasprave iznimno pozitivne”, istaknuo je.

Nije želio poimenično navesti fondove s kojima se razgovara, napominjući tek da trenutno dubinski analiziraju EBRD-ov poslovni model.

Pojedini fondovi u toj regiji spadaju među najveće u svijetu i upravljaju imovinom vrijednom stotine milijardi dolara. Zbog niskih cijena nafte koje su pritisnule javne finansije u regiji, smanjujući priljev petrodolara u državne budžete, traže prilike za veću zaradu.

Neki među njima već indirektno sarađuju s drugim multilateralnim institucijama na finansiranju projekata.

Tako je prošlog mjeseca Asma Capital iz Bahraina odlučio kupiti udio u poslovanju s vodom komunalne kompanije Utico iz Ujedinjenih Arapskih Emirata u poslu vrijednom 147 miliona dolara. Vlasnici su Asme saudijski Fond za javna ulaganja i Islamska razvojna banka.

EBRD sugerira fondovima u regiji Perzijskog zaljeva da ulažu u njegov Fond za udjele u vlasničkom kapitalu, kazao je Chakrabarti. Taj fond omogućuje dugoročnim institucionalnim ulagačima da sudjeluju u EBRD-ovim ulaganjima u vlasnički kapital uz iznose veće od 10 miliona eura.

Fond je osnovan prošle godine uz početni kapital od 350 miliona eura. Trenutno su među istaknutim ulagačima kineska Državna uprava za valutne tečajeve i Državni naftni fond Azerbejdžana.

EBRD se nada da će ove godine zaključiti još jedan ciklus prikupljanja kapitala za taj fond, kazao je Chakrabarti, dodajući da bi stabilizacijski fondovi mogli odlučiti i direktno ulagati u projekte, zajedno s bankom.