Vlada FBiH smanjuje opterećenja na plate

0

Vlada Federacije BiH danas je utvrdila više amandmana na prijedloge tri zakona koja se nalaze u parlamentarnoj proceduri koji postaju sastavni dio zakona i imaju za cilj stvaranje povoljnijeg poslovnog ambijenta u Federaciji BiH.

S ciljem rasterećenja poslodavaca, među devet amandmana na Prijedlog zakona o doprinosima su i dva kojima je stopa doprinosa za mirovinsko i invalidsko osiguranje smanjena za 0,5 indeksnih poena, koliko je i umanjenje doprinosa za osiguranje od neuposlenosti.

Tri amandmana vezana su za predloženo smanjenje zbirne stope doprinosa za jedan indeksni poen i to po 0,5 indeksnog poena na doprinosu za mirovinsko-invalidsko osiguranja i za nezaposlenost.

Na taj način, sada predloženu zbirnu stopu 32,5 posto čine 18 posto za mirovinsko, 13,5 posto za zdravstveno i jedan posto za osiguranje od nezaposlenosti.

 Kako je predviđeno, primjena ovog zakona bi počela 1.1.2020. godine.

 Kroz predloženih sedam amandmana na Prijedlog zakona o porezu na dohodak promijenjene su i stope poreza na dohodak i to 10 posto i 13 posto, a dalje je kroz Zakon uređeno da svi dohoci, sa izuzetkom dohotka od ulaganja kapitala, odnosno dividende, bude oporezovan po jedinstvenoj stopi od 13 posto.

Prema jedom od amandmana, u prihode koji nisu uključeni u osnovicu poreza na dohodak dodani su prihodi koji ostvaruju fizičke osobe – građani u vidu poklona od svoje uže obitelji.

lako je ovo pitanje uređeno kantonalnim propisima, ovaj prihod uključen je i u izuzete prihode od poreza na dohodak, s ciljem izbjegavanja različitog tumačenja kantonalnih poreznih propisa te oporezivanja pomoći koju dobivaju osobe od svoje obitelji.

Kroz osobni odbitak uvedeno je progresivno oporezivanje dohotka od nesamostalnog i samostalnog rada s ciljem zaštite tzv. niskog dohotka koji je postavljen na granici od 800 KM, a porezni teret je prenesen na ostali dohodak.

Zaštita dohotka iz osnove radnog odnosa, koji iznosi ispod 800 KM na mjesečnoj razini, kroz uvođenje osobnog odbitka će se odraziti kao nulta stopa poreza na dohodak na primanja do 800 KM. Na ovaj način su zaposlenici s primanjima do 800 KM oslobođeni plaćanja poreza na dohodak.

Kako je u pitanju porezni zakon koji zahtijeva primjenu od početka poreznog razdoblja, odnosno kalendarske godine, za početak njegove primjene utvrđen je novi rok 1.1.2020. godine.

Visoki troškovi

Federalna ministrica finansija Jelka Milićević istakla je da će se novi zakoni naći pred parlamentarcima od kojih je najvažniji Zakon o porezu na dohodak, jer se tiče svakog radnika, ali i drugih kategorija.

– Zakoni su upućeni u parlament, neki prije dvije godine, neki prije godinu i po. Zadaća nije bila nimalo laka. Trebalo je osloboditi privrednike, a istodobno rasteretiti vanbudžetske fondove. Danas mogu reći da smo mi u periodu od dvije godine pratili šta se dešava kod poslodavaca, korisnika i šta se dešava s prihodima. Ustanovili smo da imamo povećanje prihoda sedam posto godišnje – istakla je ona.

Navela je kako poslodavci trenutno imaju trošak rada 45 posto, a da će uz nove amandmane imati sniženje na 32 posto.

– Naš je uslov da nema ništa neoporezivo. Sve plaće veće od 650 KM će imati manju stopu oporezivanja – kazala je Milićević.

Dodala je da su pojednostavili sistem obračuna i kako će od sada imati samo tri stope i tri doprinosa.