Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Otkrivamo lokaciju budućeg hotela Sulejmana Al-Shiddija: Investicija od 150 miliona KM na 30.000 kvadrata
  • NOVE AVIOLINIJE: Više od 11 miliona KM za tri bh. aerodroma 
  • Đokić: U narednih pet godina investicije od šest milijardi KM
  • Nastavlja se izgradnja reciklažnog centra u Širokom Brijegu
  • Usvojen Prijedlog za otvaranje postupka vanredne uprave u Novoj Željezari Zenica, imenovan vanredni upravnik
  • Gotovo je – Kraš pada u ruke Pivca i srpskog tajkuna, evo koliko plaćaju
  • Stroža pravila, neslavniji rezultat: 80 posto cigareta iz ilegalnih izvora
  • Po treći put poništena ekološka dozvola za rudnik Bistrica kod Prijedora
  • Aerodrom Mostar zvanično ide pod koncesiju američkoj firmi
  • Cijene nafte u padu: Tržište izbrisalo ratnu premiju
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»POZITIVA S ADDIKO BANK»Tešanj ponovo na listi gradova i regija budućnosti

Tešanj ponovo na listi gradova i regija budućnosti

0
By BiznisInfo on 23/02/2024 POZITIVA S ADDIKO BANK

Američki Financial Times objavio je fDi Intelligence listu Evropskih gradova i regija budućnosti 2024. godine. Ovaj izvještaj identifikuje i ocjenjuje gradove u Evropi prema njihovoj atraktivnosti za strane investicije i njihovoj strategiji, ekonomskoj, finansijskoj i poslovnoj snazi.

Na ovogodišnjoj listi mikrogradova Tešanj se nalazi na četvrtom mjestu. Financial Times svake godine provodi evaluaciju prema određenim kriterijima kako bi identifikovali najuspješnije i najperspektivnije evropske gradove i regije u privlačenju investicija.

Pozitivne vijesti donose Vam BiznisInfo i Addiko Bank

“Tešanj je i ranije, 2014. i 2015. godine bio na ovoj Listi, zajedno sa općinama Žepče i Teslić. Tada je to bilo iznenađenje, ali su od tada svi parametri razvoja potvrdili da je ocjena bila opravdana. Svih godina parametri razvoja su se poboljšavali: investicije, izvoz, promet, broj radnih mjesta itd. U Tešnju je prošle godine registrovano novih 236 poslovnih subjekata. Sada, na početku 2024. imamo ukupno 3056 poslovnih subjekata, a npr. 2020. godine smo imali 2630 poslovnih subjekata (rast za 425 novih poslovnih subjekata). Promet svih poslovnih subjekata je u 2023. godini porastao preko 20% i sada iznosi 2,43 milijarde KM (u 2022. godini je bio 1.9 milijardi KM). Promet je rastao mnogo više nego u ostatku FBiH i BiH. Broj zaposlenih je od 2020. godine povećan za 411 novih radnih mjesta, i na kraju 2023. godine je iznosio 13.795. Broj evidentiranih nezaposlenih u Službi za zapošljavanje na početku 2024. godine je 5140 i smanjuje se. Podaci o uvozu i izvozu još nisu objavljeni. Posebna radost je da je više rođenih nego umrlih, tu smo +200”, rekao je Općinski načelnik Suad Huskić.

Suad Huskić, Foto: Općina Tešanj

Ove godine je ocijenjeno ukupno 509 prijava iz gradova i regija u pet potkategorija: Ekonomski potencijal, Ljudski kapital i stil života, Ekonomičnost, Povezanost i Povoljnost za poslovanje. U šestoj kategoriji – Strategija direktnih stranih ulaganja – ocijenjeno je 117 prijava.

 

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Otkrivamo lokaciju budućeg hotela Sulejmana Al-Shiddija: Investicija od 150 miliona KM na 30.000 kvadrata

19/06/2026

NOVE AVIOLINIJE: Više od 11 miliona KM za tri bh. aerodroma 

19/06/2026

Đokić: U narednih pet godina investicije od šest milijardi KM

19/06/2026

Nastavlja se izgradnja reciklažnog centra u Širokom Brijegu

19/06/2026
Tagovi
SASEVlada FBiHNjemačkazapošljavanjeinvesticijeHrvatskaBankeNaftaVolkswagentop pričeBingobiznis vijestiBLSEIzvozautomobiliturizam
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Loading Comments...