Sarajevo: Završena konferencija FOAN2019

0

Osma internacionalna konferencija o fiber-optičkim tehnologijama u pristupnim telekomunikacijskim mrežama – FOAN2019 održana je od 2. do 4. septembra u Sarajevu.

Kao i proteklih sedam godina kada je konferencija organizovana u različitim gradovima Evrope i Azije: Moskvi, Budimpešti, Sant Petersburgu, Almati, Brnu, Lisabonu i Minhenu, i ove godine ona je okupila brojne učesnike iz 25 zemalja svijeta, i to predstavnike kompanija iz sektora telekomunikacija, predstavnike akademske zajednice i studente.

– Imali smo ukupno 55 prezentacija iz BiH, Češke, Italije, Grčke, Slovačke, Španije, Amerike, Francuske, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Austrije, Izraela… – rekao je za BiznisInfo organizator konferencije prof. dr Edvin Škaljo.

Razmjena iskustava i znanja

Događaj na kojem se akademija i realni sektor sreću kako bi podijelili iskustva, znanje i ideje primarno iz oblasti pristupnih mreža bio je i ove godine fokusiran na poboljšanje kvaliteta života i unapređenje poslovnog ambijenta, a poseban izazov predstavljaju planovi za unapređenje komunikacija kao što su uvođenje 5G mreže i projekti Smart city.

– Na konferenciji je bilo riječi o rzličitim temama koje se tiču fiber optike. Od cijevi pod zemljom i polaganja kablova, do modema u domaćinstvima i kancelarijama, pa do futuristike – 5G mreža, Smart city mreže, itd. Ovo vidimo kao poseban izazov jer je dominiralo pitanje u kojoj mjeri postojeće telekomunikacijske mreže mogu da ponude Smart city rješenja a da se ne čeka na 5G tehnologiju – kaže profesor Škaljo.

Osim toga, razgovarano je i o tome kako se u priču o pametnom gradu može uključiti i akademska zajednoca, te telekomi koji treba da obezbijede prolaz i komunikaciju kroz infrastrukturu do tačaka pametnog grada.

Sve o čemu je na konferenciji bilo riječi imaće u budućnosti značajnu funkciju u svakodnevnom životu građana.

Praktična primjena

– Osnovna preokupacija telekomunikacijskih operatera bila je pružiti kvalitetan internet u domaćinstvu, ali sada je to najmanje bitno. Sada se očekuje da imate svom domu pristup i iz daljine te komandama otvarate prozore, frižider va javlja kad je nestalo mlijeka i sl. Upravo to je fokus, povezivanje doma kvalitetnim vezama i olakšavanje života građanima – kazao nam je Škaljo.

Bilo je govora i o „machine to machine“ komunikaciji, odnosno mogućnosti da uređaji komuniciraju između sebe.

Profesor Škaljo naveo nam je i interesantan primjer kako bi to u mogućnosti moglo izgledati.

– Krećete na sastanak kod nekoga na Dolac Maltu, na primjer. Sistem vam kaže gdje imate slobodno mjesto i rezerviše ga, tako da vi ne gubite vrijeme na traženje parkinga i imate osigurano mjesto – pojašnjava on.

Učesnici oduševljeni Sarajevom

Tehnički sponzori konferencije bili su, pored Internacionalnog Univerziteta u Sarajevu, i renomirane svjetske stručne organizacije kao što su IEEE i OSA, a konferenciju su podržali i SPSC Group Sarajevo / Dubai, Bilimsa d.o.o Sarajevo i Optikum d.o.o.

Osim razmjene iskustava i praksi, gosti su imali priliku upoznati se i sa turističkim, kulturnim i istorijskim znamenitostima Sarajeva. Nisu krili oduševljenje našim gradom pa su predložili da se i iduća FOAN konferencija održi na istom mjestu. Ipak, kako kaže naš sagovornik sljedeće izdanje konferencije biće najvjerovatnije održano u Grčkoj.