Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Završena dva velika projekta: Srbija uskoro pušta u promet dvije saobraćajnice prema BiH
  • Porsche ukida još 5.000 radnih mjesta
  • Prosječna neto plata u RS u junu iznosila 1.698 KM
  • Data saglasnost na veleprodajnu cijenu prirodnog gasa za distributivna privredna društva u FBiH
  • Nastavljeni radovi na drugoj fazi izgradnje zatvorenog olimpijskog bazena u Zenici
  • Izvještaj OECD-a: Turska među četiri najtraženije destinacije na svijetu
  • Propao tender za novi most na Neretvi: Hrvatska dala BiH 10 miliona KM, jedina ponuda skoro 20 miliona
  • “Kvadrant C” povučen s dnevnog reda današnje sjednice Gradskog vijeća Sarajeva
  • Raiffeisen i Macura preuzimaju Addiko, evo šta će biti s bankom u BiH
  • Rekordno polugodište BH Telecoma: Prihodi 275,2 miliona KM, dobit veća 12 posto i najveća produktivnost u historiji
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Tržište»Region: Ko je koliko zaradio od preleta aviona
Tržište

Region: Ko je koliko zaradio od preleta aviona

BiznisInfoBy BiznisInfo02/05/2019Updated:03/05/2019Nema komentara1 Min Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Srbija i Crna Gora zaradile su u 2018. godini tačno 77.634.883 eura od preleta civilnih letjelica iznad njihovih teritorija, stoji u izvještaju o funkcionisanju Route Charging sistema kojim rukovodi EUROCONTROL CRCO (Central Route Charges Office) kancelarija.

Kontrola letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA) zaradile su neznatno manje od Hrvatske kojoj je na račun leglo 88.774.191 eura, više od Sjeverne Makedonije koja je inkasirala 16.977.183 eura, Slovenije kojoj je pripalo 34.821.892 eura i Bosne i Hercegovine koja je “zaradila” 34.821.892 eura, prenio je vazduhoplovni portal Tangosix. 

Sistem objedinjene naplate i redistribucije zarade od preleta civilnih letova centralizovan je na evropskom nivou i u 2018. godini sve države članice EUROCONTROL-a ukupno su “zaradile” osam milijardi eura (8.090.268.534).

Budući da civilni vazdušni saobraćaj ne poznaje granice, preleti, odnosno usluge kontrole letenja, iznad Evrope (što logično uključuje i države koje nisu članice Evropske unije) naplaćuju se avio-kompanijama centralizovano od strane EUROCONTROL-a.

CRCO kancelarija ove organizacije obračunava naplatu uz pomoć dinamičkih formula i prikupljena sredstva redistribuira nacionalnim operaterima kao što su SMATSA ili CROCONTROL.

Evropski trend rasta naplaćenih sredstava stabilno raste oko jedan procenat godišnje u prethodne tri godine.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

Završena dva velika projekta: Srbija uskoro pušta u promet dvije saobraćajnice prema BiH

28/07/2026

Porsche ukida još 5.000 radnih mjesta

28/07/2026

Prosječna neto plata u RS u junu iznosila 1.698 KM

28/07/2026
IZDVOJENO

Rekordno polugodište BH Telecoma: Prihodi 275,2 miliona KM, dobit veća 12 posto i najveća produktivnost u historiji

27/07/2026

HIFA OIL Koncern podržao Festival „Slovo Gorčina“ i dugoročnu inicijativu za očuvanje nekropola stećaka

25/07/2026

Karlo Hunjet, Nestlé: Važno je da svaki proizvod opravda povjerenje koje nam potrošači ukazuju

24/07/2026
Tagovi
Vlada FBiHIzvozHrvatskatop pričeSASENaftaBingobiznis vijestiVolkswagenBLSEzapošljavanjeturizamBankeNjemačkainvesticijeautomobili
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.