Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Poznata bh. kompanija žrtva prevare od milijardu eura u Rumuniji
  • Poslodavci u FBiH i u ovoj godini mogu radnicima neoporezivo isplatiti do 300 KM mjesečno
  • Počeo HoReCa EXPO Sarajevo 2026: Više od 100 izlagača i 5.000 posjetilaca
  • Trajno naslijeđe LEAD projekta: Lansirana ESG Coach aplikacija, regionalni digitalni alat za ESG edukaciju
  • Kraj jedne ere: Investitor gasi čuvenu zagrebačku firmu
  • Veliki trgovinski dogovor SAD i Indije: Carine niže, Moskvi manje prostora
  • Veliki zaokret: Bechtel želi graditi autoput od Konjica do Mostara
  • Blagi rast prihoda od PDV-a, akciza i carina u BiH
  • Svjetski ekonomski forum 2026: Stablecoini kao nova finansijska infrastruktura
  • Čović: Amerikanci žele graditi autoput BiH – Crna Gora
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Energija»Potpisan Sporazum o toplifikaciji Živinica
Energija

Potpisan Sporazum o toplifikaciji Živinica

BiznisInfoBy BiznisInfo29/10/2019Updated:29/10/2019Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Gradonačelnik Samir Kamenjaković potpisao je sporazum sa predstavnicima JP Elektroprivreda BiH o nastavku međusobne saradnje i regulisanju odnosa za izgradnju toplovoda i korištenje toplifikacionih kapaciteta Termoelektrane „Tuzla“, za daljinsko grijanje Grada Živinice.

Sporazum sa gradonačelnikom Kamenjakovićem potpisao je generalni direktor JP Elektroprivreda BiH Bajazit Jašarević i izvršni direktor za proizvodnju Senad Sarajlić.

Prema riječima gradonačelnika Kamenjakovića veoma dugo se čekalo na potpisivanje ovog sporazuma, odnosno na definisanje stvari i obaveza kada je u pitanju toplifikacija Grada Živinice.

Navedenim sporazumom definisano je da će Grad Živinice pripremiti cjelokupnu prostorno plansku dokumentaciju saglasno s obuhvatom iz pripremljene Investiciono-tehničke dokumentacije, dok će JP Elektroprivreda BiH d.d. – Sarajevo pristupiti ocjeni predinvesticione osnove i postupku izrade Elaborata o izvođenju investicije.

Vrijednost Projekata primarnog voda trebala bi koštati oko 17 miliona KM. Po obavezama koje su definisane ovaj projekat finansirat će Elektroprivreda, dok će Grad Živinice uraditi ekspropijaciju.

Sada predstoji formiranje timova ispred Grada Živinice i ispred Elektroprivrede koji će definisati sve detalje realizacije projekta toplifikacije, te probleme koji bi mogli nastupiti u toku realizacije.

Ono što slijedi nakon formiranja timova jeste proglašavanje Javnog interesa od strane Gradskog vijeća Živinice i Gradskog vijeća Tuzla, jer dio teritorije kroz koji toplovod treba da prođe pripada i Gradu Tuzla, zatim treba uraditi ekspropijaciju, odrediti trasu i prvi put uraditi od idejnog do glavnog izvedbenog projekata, odnosno finalni projekat toplifikacije primarnog voda. U protekle dvije godine intenzivno se radilo na definisanju trase, te se uvidjelo da je 90% zemljišta u državnom vlasništvu što daje veliku prednost ovom projektu.

Nakon ovoga, išlo bi se u izvođenje radova, koji su prema riječima Uprave Elektroprivrede u potpunosti izvodljivi za 12 mjeseci. Dakle, rok od godina dana je za rješavanje javnog interesa ekspropijacije i godina dana izvedbenog rada, odnosno implementiranja projekta u potpunosti.

S tim u vezi, predviđeni datum završavanja projekta toplifikacije, prema riječima predstavnika Elektroprivrede, je kraj 2022. godine, kada bi prvi put u Gradu Živinice mogli uključiti toplovod u funkciju.

U toku su aktivnosti na adaptaciji postojeće infrastrukture i postojećih kapaciteta Termoelektrane „Tuzla“ od toplinske stanice do pumpne stanice, dok se na području Grada Živinice obavljaju aktivnosti na izmjenama trase vrelovoda TE „Tuzla“ – Živinice, saopćeno je iz Gradske uprave.

Podjeli:

  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Click to share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Click to share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Click to share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Click to share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Click to share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Elektroprivreda BiH Samir Kamenjaković Živinice
najnovije

Poznata bh. kompanija žrtva prevare od milijardu eura u Rumuniji

03/02/2026

Poslodavci u FBiH i u ovoj godini mogu radnicima neoporezivo isplatiti do 300 KM mjesečno

03/02/2026

Počeo HoReCa EXPO Sarajevo 2026: Više od 100 izlagača i 5.000 posjetilaca

03/02/2026
IZDVOJENO

Delegacija ZEPS-a u zvaničnoj posjeti Izmirskoj privrednoj komori

27/01/2026

Udruženje poslodavaca u FBiH pozdravilo usvajanje Zakona o fiskalizaciji transakcija

26/01/2026

Počela blokada teretnih granica prema EU: Prevoznici traže izuzeće

26/01/2026
Tagovi
NaftaBingoHrvatskaautomobiliVlada FBiHVolkswagenIzvozKonzumNjemačkaBankeBLSEturizamBoljiposao.comzapošljavanjeinvesticijeSASE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

 

Loading Comments...