Pored prirodnih resursa i fabrika na uvoz vode potrošeno 133 mil. KM

0

Na uvoz vode BiH je prošle godine potrošila čak 133 miliona maraka! Uvoz jeste smanjen u odnosu na ranije godine, ali voda iz uvoza i dalje dominira rafovima naših trgovina, bez obzira na činjenicu da je BiH među prvima u Evropi po bogatstvu vode.

Kada je 2008. godine počela sa radom, fabrika vode Kruna iz Mrkonjić Grada bila je lider po obimu proizvodnje u BiH, a jedno vrijeme i najveći izvoznik, izvještava RTRS.

U podizanje fabrike i najsavremeniju opremu uloženo je deset miliona maraka. Ali Kruna više ne zapošljava 21 radnika, nego šest, a ni oni ne rade svaki dan.

– Danas je sve ovo u minimalnom obimu. Prisutni smo sa nekoliko proizvoda u nekim domaćim marketima, tražimo tržišta za izvoz, ističe Davor Damjanović, direktor Vode “Kruna”.

Sa kapacitetom od 100 miliona litara godišnje, “Kruna” bi mogla da zadovolji domaće potrebe i da izvozi. Međutim, danas se planira tek povratak na domaće rafove.

– Plan je da polako to razvijamo i vratimo se u onoj mjeri u kojoj smo i prije bili pa i većoj, ali jednim obrnutim redosljedom, sa manje proizvoda, pa da širimo, pojašnjava Damjanović.

“Vitinka” iz Kozluka posluje od 1974. godine i dobitnica je brojnih nagrada za kvalitet. Za ogromnu razliku između uvoza i izvoza vode u BiH, smatraju, možemo da zahvalimo samo sebi.

– Smatram da je razlog tome nedovoljna edukacija domaćih potrošača, njihova percepcija o tome kako je strano kvalitetnije, što u većini slučajeva nije tačno, ističe Mirko Savić, direktor marketinga “Vitinka” ad Kozluk.

BiH je, prema podacima Spoljnotrgovinske komore u 2016. godini uvezla vode u vrijednosti od oko 133 miliona maraka. Iz naših punionica na druga tržišta otišlo je mršavih 36 miliona.

Ovi podaci bili su još gori 2015. godine, pa smo na tuđu vodu tada potrošili nevjerovatnih 240 miliona maraka, a izvezli tek 58.

– Da ne kupujemo tu vodu, sigurno ne bi bila ovako drastična razlika, jer BiH je među prvim u Evropi po bogatstvu vode, kaže Belma Hasić iz Spoljnotrgovinske komore BiH.

Prepoznatljivost i dobra reklama obično nas opredijele za kupovinu određenog brenda. A to je ono što naši proizvođači tek grade.

– Proizvođači navode da bi im lakše bilo da BiH stupa u bilateralne odnose sa pojedinim zemljama EU, kako bi imali nesmetan izvoz vode na tržište EU i ono što je jako bitno je pomoć države po pitanju ulaganja u marketing, dodaje Hasićeva.

Sa gotovo devet i po hiljada kubnih metara vode za piće po glavi stanovnika BiH je, prema istraživanjima Svjetske banke, prva u regionu i sedma u Evropi. Samo ovaj podatak trebalo bi da znači više od svake poruke kojom obiluju boce iz uvoza.

Јer za mršave rezultate firmi koje posluju na našem prostoru i zapošljavaju naše radnike nije kriv niko nego potrošači, svaki put kada umjesto vode iz BiH kupe onu iz uvoza.

 

Izvor: RTRS