Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Bingo širi mrežu dragstora: 24-satni market stiže u još jedan grad
  • Hrvatski ministar kupio zemlju u BiH: Evo šta sve posjeduje
  • Bliži se otvaranje najdužeg tunela u BiH: Kreće i gradnja brze ceste
  • Delegacija Vlade FBiH sa zvaničnicima Marylanda o jačanju ekonomske saradnje i investicijama
  • Hrvatska pokazala moćno vojno vozilo: Pogledajte šta sve može
  • Bh. proizvođač osvaja Tursku: Uskoro posao vrijedan 13 miliona KM
  • Veliki obrat u Pretisu: Umjesto ogromne zarade – višemilionski gubitak
  • Isplaćeno 5,8 miliona KM poljoprivrednicima u RS
  • Skoro šest miliona KM grant sredstava za podršku sektoru male privrede u FBIH
  • Objavljen Javni poziv za energetsku efikasnost u stambenom sektoru u ZDK
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Novalić pobrojao ekonomske mjere Vlade FBiH
Ekonomija

Novalić pobrojao ekonomske mjere Vlade FBiH

BiznisInfoBy BiznisInfo04/05/2020Updated:04/05/2020Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Premijer Federacije BiH Fadil Novalić zahvalio je delegatima u Domu naroda koji su danas podržali tzv. Antikorona zakon, čime je omogućena finansijska pomoć radnicima ugroženih firmi.

– Projekcije koje je napravilo Ministarstvo finansija kažu da korist od ovoga zakona može očekivati oko 350.000 radnika u realnom sektoru do kraja pandemije. Tačno je da smo mogli i brže donijeti zakon, ali podsjećam da u Federaciji, za razliku od manjeg bh. entiteta, nismo suspendirali Parlament. Štaviše, inkorporirali smo neke od stavova parlamentaraca u zakon, te ga u konačnom tekstu učinili boljim – navodi Novalić.

Nakon ovih mjesec i po dana, Vlada FBiH je što kroz ovaj zakon što kroz druge odluke donijela čitav niz mjera koje olakšavaju privredi pritisak krize.

– Spomenut ću samo najvažnije. Platit ćemo, dakle, doprinose radnicima ugroženih firmi. Neće biti smanjenja penzija ni invalidnina. Upostavili smo Garantni fond za kreditnu podršku firmama, kako bi se povećala likvidnost u privredi. Napravili smo značajna poreska i druga rasterećenja. Ukinuli smo zateznu kamatu firmama, ako kasne sa uplatom javnih prihoda. Ukinuli smo im kamatu i zakašnjela plaćanja u dužničko-povjerilačkim odnosima. Oslobodili smo ih obaveze plaćanja akontacije poreza na dobit i dohodak od samostalne djelatnosti. Donijeli smo poseban zakon kojim se regulišu sudska postupanja i rokovi, osim hitnih postupaka. Smanjili smo cijenu zakupnina poslovnih prostora u vlasništvu FBiH. Isplatili smo 8 miliona poticaja za 3.000 poljoprivrednika, za proljetnu sjetvu. Produžili smo rokove za podnošenje poreskih prijava (dobit i dohodak). Donijeli smo odluku kojom smo utvrdili pravednu maržu za cijene nafte – ističe premijer Novalić.

Vlada je, naglašava, poduzela i čitav niz mjera preko javnih preduzeća. BH Telecom i Elektroprivreda su uveli privremene mjere tolerancije za kašnjenje u plaćanju računa.

– Naši rudnici i elektrane osiguravaju redovno snadbijevanje električnom energijom. Međunarodni aerodrom je osigurao podršku humanitarnim aktivnostima, te nesmetan protok posebnih intervencija za kretanje ljudi i roba zračnim putem. Osigurali smo preko Željeznica neometan dovoz pšenice. Federalne robne rezerve su pune i spremne u slučaju potrebe. U saradnji sa Ekonomskim fakultetom u Sarajevu pokrenuto je uspostavljanja sistema monitoringa i evaluacije mjera Vlade. Već smo uspostavili sistem praćenja mjera u okviru BiH na svim nivoima vlasti, ali i u susjednim zemljama. Ocjene da je neko u BiH poduzeo bolje mjere od Vlade FBIH su neozbiljne, pokazalo se to na primjeru zdravstva, pokazat će se uskoro i na polju ekonomije. Ova Vlada je ozbiljna i nama je cilj da pravimo realne stvari, a ne lažnu percepciju koja je začas sruši kao kula od karata, ako nema realno utemeljenje – zaključuje federalni premijer Fadil Novalić.

Fena

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Bingo širi mrežu dragstora: 24-satni market stiže u još jedan grad

19/04/2026

Hrvatski ministar kupio zemlju u BiH: Evo šta sve posjeduje

18/04/2026

Bliži se otvaranje najdužeg tunela u BiH: Kreće i gradnja brze ceste

18/04/2026

Delegacija Vlade FBiH sa zvaničnicima Marylanda o jačanju ekonomske saradnje i investicijama

18/04/2026
Tagovi
NaftaIzvozinvesticijeautomobilibiznis vijestiVlada FBiHBingoNjemačkaHrvatskaBLSEzapošljavanjeSASEVolkswagenBoljiposao.comturizamBanke
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.