Mostarski gigant ulaže 63 miliona KM u obnovljive izvore energije

0

Aluminij Industrija Mostar zahtijeva ekonomično i pouzdano snabdijevanje električnom energijom za svoj rad. U skladu s izrađenim strateškim planom razvoja, M. T. Abraham Group u kratkoročnom periodu intenzivno radi na nadogradnji ljevaonice, ponovnom pokretanju tvornice anoda i pogona elektrolize te izgradnji i pokretanju novih pogona u Aluminiju.

Energetska tranzicija prema obnovljivim izvorima jedan je od prioriteta energetskog sektora u Evropskoj uniji. M. T. Abraham Group daje snažnu podršku energetskoj tranziciji prema obnovljivim izvorima i niskougljičnoj električnoj energiji, kazali su za Večernji list iz ove kompanije koja iz dana u dan bilježi sve bolje rezultate, zapošljava radnike i probija se na zahtjevna svjetska tržišta.

Stoga, a u cilju osiguranja daljnjeg proširenja obima projekta i saradnje, M. T. Abraham Group planira ulagati u elektrane na obnovljive izvore energije, čime će osigurati stabilnu i pristupačnu opskrbu električnom energijom koja će zadovoljiti potrebe tvornice, a pritom ostati vjerna Aluminijevoj predanosti promovisanju održivosti i ekološke svijesti te odgovornosti.

Ovim projektom M. T. Abraham Group još jednom pokazuje kako je kompanija koja je usmjerena na nadopunjavanje različitih izvora energije – vjetra, sunca, vode i plina – što će doprinijeti većoj fleksibilnosti, stabilnosti i pouzdanosti elektroenergetskog sistema Bosne i Hercegovine EU/Evrope, kazali su iz Aluminij Industrije.

Podaci o broju sunčanih dana na području Hercegovine upućuju na značajne izvore sunčeve energije s iznimno povoljnim sezonskim rasporedom, što pruža priliku za učinkovito i dugoročno korištenje solarnih potencijala.

S obzirom na prosječan broj sunčanih dana u Mostaru, više od 280, te dostupnost velikih otvorenih površina, realizacija solarnih fotonaponskih elektrana za proizvodnju električne i toplinske energije predstavlja strategiju koju treba provoditi i ostvarivati.

Korištenje solarne energije dovest će do uštede energije, kao i smanjenja emisija iz energije koja se proizvodi uporabom fosilnih goriva te onečišćenja okoliša prouzročenog njihovim izgaranjem.

Aluminij je jedan od najvećih potrošača električne energije u BiH. Za postrojenje treba osigurati sigurnu i stabilnu opskrbu električnom energijom od 8760 sati godišnje. Ulaganjem u solarnu fotonaponsku elektranu Aluminij Industrija u sklopu M. T. Abraham Group zadovoljit će potrebe za električnom energijom ljevaonice, anoda i upravne zgrade. Solarna fotonaponska elektrana će proizvoditi više od 68.000 MWh godišnje, objasnili su.

Aktivnosti ishođenja potrebnih dozvola i definiranja finansijskog modela za finansiranje izgradnje solarne fotonaponske elektrane već su u toku. Certifikati i kvaliteta Za ovaj će projekt M. T. Abraham Group, kako saznaje Večernji list, osigurati kapitalna ulaganja i sredstva za operativne troškove u iznosu većem od 63.000.000 KM.

U manje od tri mjeseca od početka proizvodnje Aluminij Industrija certificirana je prema standardima ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 te je postala dio Aluminum Stewardship Initiative i European Aluminium. Dodatno, Aluminij poduzima evropske korake i djeluje u skladu s Pariškim sporazumom te nastoji imati minimalan CO2 otisak. Kako bi bio u skladu s navedenim ugovorom, Aluminij posjeduje certifikat koji garantuje da svaki MWh električne energije dolazi iz obnovljivog izvora energije. M. T. Abraham Group u potpunosti je predan kontinuiranom razvoju tehnologije i stalnom smanjenju emisije ugljika i održava ih na gotovo nultim razinama.

Korištenjem recikliranog aluminija i isključivim oslanjanjem na obnovljive izvore energije, značajno doprinosi postizanju ovih ciljeva, a također pruža potporu ubrzanoj zelenoj i digitalnoj transformaciji Evrope.