Koncept jedne supersile se raspao, svjetska ekonomija u zastoju

0

Priča o jedinoj svjetskoj supersili /SAD/ “tužno je pala u vodu”, ocjenjuje “Vašington post” i navodi da je ključno pitanje u 2017. godini – da li će propasti globalni poredak ustanovljen nakon završetka “Hladnog rata”?

Kolumnista Robert Semjuelson navodi da su ekonomije širom svijeta u zastoju i da je u SAD, Kini i NJemačkoj rast daleko manji u odnosu na nivo na koji su te države navikle, a taj trend prenio se i na “manje igrače”.

Semjuelson ocjenjuje da su “globalizacija” i “slobodna trgovina” postali ozloglašeni zbog otpuštanja stotina hiljada radnika, smanjivanja plata – i to sve u takozvanim “civilizovanim društvima i državama”.

On napominje da je broj penzionera sve veći, a da države sve teže isplaćuju njihov teško zarađeni novac.

Javno mnjenje, umjesto da jača demokratske ideale, okrenulo se ka ekonomskom populizmu i nacionalizmu /”Bregzit”, Donald Tramp/, navodi Semjuelson u “Vašington postu”.

“Ako je moć sposobnost da dobiješ ili uzmeš šta god poželiš – Kina i Rusija su i te kako velike sile, a Amerika i ne baš”, navodi on i procjenjuje da je “nuklearni konsenzus velika laž”.

“Sjeverna Koreja ima atomsko oružje, a Iran bi uskoro mogao da ga razvije. Što ga više zemalja posjeduje, veća je šansa da neko pritisne kobno dugme”, upozorava Semjuelson.

Prema njegovoj ocjeni, smanjenju moći SAD nerijetko su doprinosili američki lideri.

“Nadmeno uzdržavanje” odlazećeg američkog predsjednika Baraka Obame od vojne reakcije i te kako je evidentno na primjeru Sirije, gdje glavnu riječ ima ruski predsjednik Vladimir Putin.

“U svojoj knjizi `Svjetski poredak` Henri Kisindžer piše da je svijet u najvećoj opasnosti onda kada međunarodni poredak prelazi iz jednog sistema u drugi, te će, dok se ne uspostavi novi sistem, postojati samo jedan vladar – haos”, ocjenjuje kolumnista.