Kinezi grade “Gacko 2”, potpisan sporazum vrijedan preko milijardu KM

0

Ministar industrije, energetike i rudarstva Petar Đokić u ime Vlade Republike Srpske potpisao je danas Sporazum o saradnji na realizaciji projekta izgradnje TE Gacko 2 sa kineskim kompanijama Cniha Africa Investment and Development Co. i China Machinery Engineering Corporation.

Pored ovog sporazuma, ministar je sa kompanijom Cniha Africa Investment and Development Co. potpisao i okvirni Sporazum o dugoročnoj poslovnoj saradnji na realizaciji strateških investicionih projekata.

Đokić je rekao da je u planu izgradnja TE “Gacko” vrijedne oko milijardu KM, najmanje instalisane snage oko 300 megavata.

On kaže da će koordinaciono tijelo, čije je formiranje predviđeno ovim sporazumom, nastaviti analizu svih parametara koji su neophodni da bi se donijele investicione odluke – ocjena ranije procijenjenih rezervi uglja u ovom području, vrijednost opreme neophodne za izradu projekta i izgradnju ovog objekta.

Predsjednica Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izrazila je zadovoljstvo što su sa kineskim partnerima potpisana dva sporazuma, od kojih jedan o strateškoj saradnji, a dugi o izgradnji Termoelektrane “Gacko 2”.

Cvijanovićeva je rekla da je sporazum o strateškoj saradnji dugoročan i da predstavlja osnovu za saradnju u različitim oblastima.

Investicija je vrijedna preko milijardu KM, a partneri se obavezuju da će gradnja elektrane snage 350 megavata početi krajem 2017. godine, najkasnije početkom 2018.godine.

Kako pišu beogradske Novosti, ovo bi trebalo da bude najveća investicija u Republici Srpskoj od 1995.godine i de facto ulazak Republike Srpske na kineski Put svile.

Radovi su projektovani da traju pet godina, a na gradilištu treba da se nađe oko 1000 radnika, od toga 400 iz Republike Srpske. Kada bude izgrađena “Gacko 2”, postojeća termoelektrana bi trebalo da bude zatvorena.

Novosti pišu da će Kinezi u potpunosti finansirati radove i nova TE zadovoljavaće najzahtjevnije svjetske standarde iz domene ekologije.

Postojeća TE u Gacko napravljena je osamdesetih godina i proizvodi 30% električne energije u Republici Srpskoj.

 

Srna