Godišnja inflacija u Njemačkoj blago je popustila u januaru, ali se zadržala na visokom nivou zbog visokih cijena energije i problema u nabavi, izvijestio je u ponedjeljak Destatis.
Potrošačke cijene porasle su u januaru za 4,9 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec, nakon što su u decembru poskočil 5,3 posto, najsnažnije u više decenij, pokazala je prva procjena njemačkog statističkog ureda.
Inflacija je popustila na početku godine budući da na nju više ne utječe niska poredbena osnovica u 2020., povezana s nižim PDV-om, ali je još uvijek visoka, napominju u statističkom uredu.
Vlada je u drugoj polovini 2020. snizila stopu PDV-a kako bi poduprla potrošnju u pandmijskoj krizi, što je utjecalo na podatke o inflaciji u drugoj polovini 2021.
Na mjesečnom nivou potrošačke su cijene u prvom ovogodišnjem mjesecu porasle za 0,4 posto, prema preliminarnoj procjeni Destatisa. U decembru su prema mjesecu ranije uvećane 0,5 posto.
Prema harmoniziranom indeksu potrošačkih cijena (HICP), kako je pokazala prva procjena, godišnja inflacija iznosila je u januaru 5,1 posto, nakon 5,7 posto u decembru. U usporedbi s mjesecom ranije cijene su porasle 0,9 posto, nasuprot 0,3-postotnom rastu u prethodnom mjesecu.
Visoku inflaciju u najvećoj evropskoj ekonomiji i dalje ponajviše podupiru više cijene energije i goriva, u prosjeku za 20,5 posto nego u istom prošlogodišnjem razdoblju .
Destatis je također upozorio da su i dalje prisutni pandemijski efekti “kao što su uska grla u isporukama i značajna povećanja cijena u uzlaznim fazama ekonomskog procesa”, kao i veći troškovi energije.
Mnogi ekonomisti stoga ne očekuju znatno ublažavanje cijena u skorije vrijeme, navodi agencija Dpa.
Hina