ECB zadržao rekordno niske kamatne stope i poticajne mjere

0

Evropska centralna banka u četvrtak je zadržala postojeće kamatne stope i programe kupovina obveznica, suzdržavši se, ipak, od nagovještaja promjena u politici uprkos poboljšanom stanju ekonomije.

Na redovnoj sjednici Upravno vijeće ECB-a je odlučilo zadržati rekordno niske kamatne stope u eurozoni, uključujući i negativnu kamatnu stopu od 0,4 posto kojom ECB odvraća banke od čuvanja novca kod centralne banke i time nastoji potaknuti veće kreditiranja građana i kompanija, prenose agencije.

Nepromijenjen ostaje i paket mjera koji obuhvaća kupovinu obveznica u iznosu od 60 milijardi eura mjesečno, na snazi od početka mjeseca, koji su u ECB-u spremni sprovoditi još najmanje do kraja ove godine, odnosno sve dok inflacija ne pokaže znakove uvjerljivog uzlaznog trenda.

U saopštenju ECB-ovog Upravnog vijeća nije bilo materijala za daljnje spekulacije koje bi uzdrmale finansijska tržišta ionako zaokupljena francuskim predsjedničkim izborima. Uz to, Banka se u saopštenju suzdržala od naznaka mogućeg vremenskog okvira u kojem bi mogla početi lagano privoditi kraju ultra popustljivu monetarnu politiku.

Godišnja inflacija u martu je ponovo oštrije skliznula, na 1,5 posto, što je znatno ispod u ECB-u zacrtanih nešto ispod dva posto koju je tek nakratko bila premašila u februaru. ECB-u je još i važniji pokazatelj onaj o temeljnoj inflaciji, koja isključuje utjecaj promjenjivih cijena energije i hrane a i dalje svjedoči o prigušenom rastu potrošačkih cijena na godišnjem nivou.

Čelnik ECB-a Mario Draghi s pres-konferencije je poručio da se stanje u ekonomiji nastavlja poboljšavati i da je manje opasnosti. Upozorava, ipak, na nisku inflaciju koja će se, kako napominje, vjerovatno zadržati tokom cijele godine.

“Podaci koji su pristizali nakon sjednice u martu potvrđuju da je ciklični oporavak eurozone sve solidniji i da se rizici mogućih daljnjih pogoršanja po svemu sudeći smanjuju”, kazao je Draghi.

“Pritisci na jačanje temeljne inflacije ostaju prigušeni i tek trebaju očitovati uvjerljiv uzlazni trend”, dodaje Draghi, braneći time nastavak primjene poticajnih mjera.

Što se tiče prognozi vezanih za rast ekonomije, u uvodnoj izjavi je, nakon rasprave sa članovima ECB-ovog vijeća, zadržana napomena da se rizici mogućeg snižavanja procjena rasta “najvećim dijelom odnose na globalne faktore”.

Među rizicima za ekonomiju Draghi izdvaja i spor tempo strukturnih reformi u zemljama članicama eurozone.