Banke u BiH povećale prihode od naknada i provizija

0

Banke u BiH iz godine u godinu povećavaju svoje prihode od raznih naknada i provizija, pa se ti prihodi polako približavaju onima od kamata.

Taj trend nastavljen je i prošle godine, kada su sve banke zabilježile višemilionski rast prihoda od naknada i provizija, izvještava BiznisInfo na osnovu analize finansijskih izvještaja banaka.

Na taj način se potvrđuje opšti osjećaj građana koji se sve češće žale da bankarske usluge postaju sve skuplje.

Rast prihoda od naknada i provizija, moglo bi se reći, jedini je zajednički element poslovanja banaka bez obzira na ostale finansijske rezultate. Drugim riječima, rast prihoda od naknada i provizija bilježe i one banke koje su imale pad prihoda od kamata i pad neto dobiti.

Izuzetak su samo banke koje su svakako poslovale sa velikim gubicima, a to su Addiko banka i Pavlović banka

Tako je Unicredit banka Mostar lani ostvarila prihode od naknada i provizija od 85,7 miliona KM, što je za oko 5,7 miliona KM više nego godinu ranije. S druge strane, banka je lani imala prihode od kamata od 192,7 miliona maraka, što je rast za oko 2,7 miliona u odnosu na 2015.

Raiffeisen banka je lani ostvarila prihode od naknada i provizija od 84,3 miliona KM, za razliku od 75,7 miliona godinu ranije, dok su prihodi od kamata pali na 163,8 miliona sa 167,6 miliona. 

Intesa Sanpaolo je lani imala prihode od naknada i provizija od 23,8 miliona, za oko dva miliona KM više nego godinu ranije, a prihode od kamata 77,3 miliona, za oko 2,5 miliona manje nego u 2015.  

Sberbanka Sarajevo lani je imala prihode od naknada i provizija od 22,4 miliona KM, za oko pet miliona više nego godinu ranije, dok su prihodi od kamata rasli za oko dva miliona.

Sparkasse banka je lani imala prihode od naknada i provizija u iznosu od 24 miliona, oko 2,5 miliona više nego godinu ranije.

Ziraat banka za prvih pola godina povećala je prihode od provizija i naknada za oko dva miliona KM itd.

Gordana Bulić, iz Udruženja potrošača kaže da je očigledno da su bankarske usluge sve skuplje te da se građani često žale, zbog čega će uskoro pristupiti izradi analize ovih naknada.  

Planirali samo sada da uradimo jednu analizu tih naknada. Ti troškovi se navode u opštim uslovima poslovanja banaka, ali običnim građanima je to nerazumljivo. Napravit ćemo uporednu analizu desetak banaka, pa to onda uprediti i s banakama u drugm državama, recimo sa Srbijom, s čijim udruženjem potrošača imamo odličnu saradnju. Mislim da je i tamo situacija slična. Jednostavno, banke su države za sebe, kazala je Bulić za BiznisInfo.

Inače, bankarski sektor u BiH završio je 2016. godinu sa neto profitom, odnosno čistom zaradom od 220,4 miliona maraka.

Od ukupno 23 banke, samo su tri poslovale sa gubitkom, a to su Addiko Mostar, Addiko Banja Luka i Pavlović banka Bijeljina. Ostalih 20 banaka zabilježile su ukupni profit od 284,3 miliona maraka.

(Autor: BiznisInfo)