Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Otvoren najluksuzniji hotelski kompleks u Hrvatskoj: Evo šta sve nudi
  • Najveći retail park u BiH se širi: Privlači kupce iz oba entiteta
  • Od danas u RS na snazi odluka o ograničenju marže
  • EU prvi put neto u minusu u trgovini automobilima s Kinom
  • Lidl u BiH izgrađen na zemljištu samostana: Pogledajte kako izgleda
  • FBiH daje dozvolu hrvatskom ministru: Otvoren put za spornu fabriku
  • Kriza uzima maha: Zatvaraju se škole i restorani, vraća se rad od kuće
  • Veliki energetski iskorak: FBiH dobija terminale od 220 hiljada kubika
  • Uskoro dozvola za mega branu na Drini i jezero od 11 kilometara
  • Premijer RS otkrio šta koči izgradnju aerodroma u Trebinju
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Vijesti u fokusu»Za turizam u KS očekuje se podrška od 3 miliona KM

Za turizam u KS očekuje se podrška od 3 miliona KM

0
By BiznisInfo on 13/04/2020 Vijesti u fokusu

Turistička zajednica Kantona Sarajevo obavijestila je javnost da bi na današnjoj sjednici trebala dobiti saglasnost Vlade Kantona Sarajevo na inicijativu koju je uputila 20. marta ove godine.

Inicijativom je traženo da iznos od 1 milion KM bude preusmjeren na saniranje negativnih ekonomskih efekata po pitanju radnih mjesta i održavanje likvidnosti, izazvanih pandemijom korona virusa na sektor turizma.

Hitna reakcija

Turistička zajednica Kantona Sarajevo podnijela je inicijativu smatrajući da je bitno hitno reagovati, jer se radi o sektoru koji je prvi i najviše pogođen trenutnom situacijom, a turizam je bio najbrže rastuća grana privrede u Kantonu Sarajevo.

Stav Turističke zajednice Kantona Sarajevo je da turizam i hotelijerstvo ne smiju biti izostavljeni iz pomoći bilo kojeg nivoa vlasti u BiH, jer osim što Turističkoj zajednici proslijeđuju boravišnu taksu, koju plati turista, te turističku članarinu koju plaćaju subjekti koji imaju koristi od turizma (0,05%), poslovni subjekti izmiruju obaveze prema državi u smislu PDV od 17%, poreza na dobit od 10%, doprinosa sa svoje zaposlenike, itd.

Obezbijediti dodatna 2 miliona KM

Cijeneći da pandemija neće uskoro prestati i da je prouzrokovala ogromne štete na sektor turizma, Skupština Turističke zajednice Kantona Sarajevo je hitno organizovala sjednicu 8. aprila ove godine godine, na kojoj je zadužila Predsjednika TZ KS, kao i ostale organe, da napravi prijedlog rebalansa budžeta gdje bi osim planiranog miliona KM pronašla dodatnih približno 2 miliona.

Sredstva treba izdvojiti od otkazanih planiranih sajmova za ovu godinu na kojim je trebala učestvovati Turistička zajednica KS, konferencija i različitih projekata, koji trenutno nisu prioritet, kako bi sektor turizma prevazišao ovu krizu, smatraju u Turističkoj zajednici KS.

Cilj rebalansa je da se sva sredstva, koja nisu neophodna za izmirivanje tekućih troškova i samog funkcionisanja Turističke zajednice KS, preusmjere za hitnu, interventnu, pomoć, odnosno za pomoć opstanku turističkih subjekata, kao i radnih mjesta.

Poslovi u turizmu prioritet

Kako je najavljeno iz Turističke zajednice, prijedlog rebalansa će biti  proslijeđen resornom ministarstvu na davanje saglasnosti.

Osim toga, iz Turističke zajednice KS apeluju na Vladu Kantona Sarajevo da privredne subjekte, koji se bave poslovima iz oblasti turizma, tretiraju u prvom redu prioriteta i uključe u ostale programe koji su namijenjeni za pomoć privredi.

D. Hadžić

  

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

Otvoren najluksuzniji hotelski kompleks u Hrvatskoj: Evo šta sve nudi

22/03/2026

Najveći retail park u BiH se širi: Privlači kupce iz oba entiteta

21/03/2026

Od danas u RS na snazi odluka o ograničenju marže

21/03/2026
IZDVOJENO

FMCG Retail Summit: Budućnost maloprodaje u fokusu

16/03/2026

Toyota BH i NS/FS BiH nastavljaju zajednički put ka novim pobjedama

13/03/2026

BHANSA: Pet godina zaredom u plusu unatoč rekordnim izazovima

13/03/2026
Tagovi
NaftaBankeBLSEinvesticijezapošljavanjeHrvatskaNjemačkaKonzumturizamVlada FBiHBingoautomobiliVolkswagenBoljiposao.comSASEIzvoz
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.