Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Potpisan Kolektivni ugovor o pravima i obavezama za djelatnost hemije i nemetala u FBiH
  • Raiffeisen već prikupio 35 posto Addika: Na pola puta do preuzimanja banke
  • Samsung predstavlja The Movingstyle: Prenosivi televizor dizajniran za moderan način života
  • Nova milionska akvizicija: Biznismen Gordan Pavlović kupio još jednu kompaniju
  • Na Sarajevskoj berzi u maju ostvaren promet od gotovo 33 miliona KM
  • Bingo pokrenuo veliku nagradnu igru “Bodrimo naše”
  • Bh. biznismen preuzima kompanije u 8 evropskih zemalja i stvara regionalnog lidera
  • Pogledajte kako napreduje veliki kompleks sa hotelom i tržnim centrom koji gradi Petar Ćorluka
  • Agencija za rad i zapošljavanje BiH: U aprilu blago smanjena nezaposlenost
  • Australci preuzeli veliki rudarski projekat u BiH: Kreću istraživanja na čak 80 km²
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Vodeći svjetski proizvođač bakra očekuje više cijene u 2022.

Vodeći svjetski proizvođač bakra očekuje više cijene u 2022.

0
By BiznisInfo on 15/04/2022 Kompanije
Bakar je ključni metal u modernim industrijama

Čileanska komisija za bakar (Cochilco) podigla je procjenu cijene bakra u ovoj godini za 11.4 posto zbog nestašice koju je izazvao rat u Ukrajini. Cochilco sada očekuje da će funta (pola kilograma) bakra ove godine stajati 4.4 dolara. Prognoza je podignuta zbog gospodarskih čimbenika “kojima dominiraju kontekst smanjenih zaliha na tržištima metala i rizik da globalna ponuda metala neće ispuniti očekivanja”, objasnio je Cochilco.

Iako je povećanje cijena dobro za Čile, najvećeg svjetskog proizvođača bakra, “povećanje (cijene) neće se u cijelosti odraziti na naplatu poreza jer rastu i cijene goriva, čelika, pomorskog prometa i opskrbe rudom”, rekla je novinarima u četvrtak ministrica rudarstva Marcela Hernando.

Cochilcov koordinator za rudarska tržišta Victor Garay rekao je da bi prognoza cijene bakra mogla biti ponovo podignuta u nadolazećim mjesecima ako rat u Ukrajini dovede do ograničenja opskrbe bakrom iz Rusije ili do povećanja cijena nafte i energije.

Čileanski regulator podigao je i prognozu cijene bakra u idućoj godini za četiri posto

Čileanski regulator podigao je i prognozu cijene bakra u idućoj godini za četiri posto, na 3.95 dolara po funti. Procjenjuju da će Čile ove godine proizvesti 5.78 milijuna tona bakra, za 2.6 posto više nego u 2021. Prema Cochilcu, svjetsko tržište pročišćenog bakra ove će godine bilježiti manjak od 104.000 tona, što će smanjiti zalihe metala na burzi. U 2023. trebalo bi bilježiti višak od 329.000 tona.

Garay pad proizvodnje u nekim čileanskim rudnicima pripisuje problemima s vodom i manjim udjelom bakra u rudi. Dodao je i da su neki investicijski projekti odgođeni ili su imali poteškoća s radom, ali očekuje bolje rezultate u drugoj polovici godine.

Najavio je i oporavak poslovanja BHP-a u Escondidi, najvećem nalazištu bakra na svijetu, nakon pada aktivnosti od sredine 2020. godine.

Hina

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Potpisan Kolektivni ugovor o pravima i obavezama za djelatnost hemije i nemetala u FBiH

03/06/2026

Raiffeisen već prikupio 35 posto Addika: Na pola puta do preuzimanja banke

03/06/2026

Samsung predstavlja The Movingstyle: Prenosivi televizor dizajniran za moderan način života

03/06/2026

Nova milionska akvizicija: Biznismen Gordan Pavlović kupio još jednu kompaniju

03/06/2026
Tagovi
zapošljavanjeBingonamjenska industrijaBLSEturizambiznis vijestiVolkswagenSASEautomobiliNaftaVlada FBiHinvesticijeBankeHrvatskaNjemačkaIzvoz
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.