Velika desetka: Ovo su najveći trgovački lanci Evrope, jedan dominira

0

Evropska maloprodaja posljednjih godina prolazi kroz snažnu konsolidaciju, rast diskontera i ubrzani prelazak na e-commerce.

No, bez obzira na promjene, poredak najvećih trgovačkih lanaca u Evropi pokazuje izuzetnu stabilnost: deset najvećih grupacija kontrolišu najveći dio tržišta i ostvaruju stotine milijardi eura prihoda godišnje.

Lista 10 najvećih kompanija

Na osnovu najnovijih dostupnih finansijskih izvještaja, zvaničnih objava kompanija i procjena za one koje ne objavljuju sveobuhvatne podatke, BiznisInfo.ba donosi listu deset najvećih maloprodajnih lanaca u Evropi u 2024. godini. U obzir su uzeti ukupni konsolidovani prihodi kompanija, kada su dostupni.

  1. Schwarz Group (Lidl i Kaufland) – 175,4 milijarde eura

Njemačka Schwarz Grupa ubjedljivo je najveći maloprodajni lanac u Evropi i jedan od najvećih na svijetu. Sa brendovima Lidl i Kaufland, ova grupacija je u fiskalnoj 2024. ostvarila 175,4 milijarde eura prihoda, postavljajući novi rekord.

Lidl je i dalje ključni motor rasta, posebno na tržištima srednje i istočne Evrope.

  1. Aldi Nord + Aldi Süd – 117,6 milijardi eura

Aldi ostaje globalni diskontni gigant. Iako kompanija ne objavljuje konsolidovani zajednički izvještaj, dostupne analitičke procjene (Ultima Markets) ukazuju da kombinovani prihodi dviju sestrinskih grupacija – Aldi Nord i Aldi Süd – iznose oko 117,6 milijardi eura u 2024. godini.

Aldi bilježi snažan rast i u Evropi i na američkom tržištu, koje postaje sve važniji izvor prihoda.

  1. Rewe Group – više od 96 milijardi eura

Rewe, jedan od najvećih njemačkih trgovačkih sistema, ostvario je više od 96 milijardi eura prihoda u 2024. godini. Grupacija obuhvata brendove Rewe, Penny i Billa, te ima snažnu prisutnost u Centralnoj i Istočnoj Evropi.

  1. Carrefour – 94,6 milijardi eura

Francuski Carrefour, jedan od najvećih svjetskih hipermarket lanaca, ostvario je 94,6 milijardi eura prihoda u 2024. godini. Uprkos pritiscima na marže, kompanija je uspjela zabilježiti rast u ključnim zemljama poput Francuske, Španije i Brazila.

  1. Ahold Delhaize – 89,4 milijarde eura

Nizozemsko-belgijska grupa Ahold Delhaize, vlasnik lanaca Albert Heijn, Delhaize, Stop&Shop i drugih, ostvarila je 89,4 milijarde eura prihoda u 2024. godini. Kompanija se posebno oslanja na snažnu poziciju na tržištima Beneluksa i SAD-a.

  1. Edeka – 75,3 milijarde eura

Najveći njemački trgovački lanac po broju prodavnica i širokoj mreži kooperanata, Edeka, ostvario je 75,3 milijarde eura prihoda u 2024. godini. Kompanija bilježi stabilan rast i snažno povećanje prihoda u premium i lokalnim segmentima.

  1. Tesco – 74,1 milijarda eura

Tesco, vodeći lanac u Ujedinjenom Kraljevstvu, ostvario je prihod od oko 74,1 milijardu eura u fiskalnoj godini 2024/25. Tesco ostaje dominantan igrač u Velikoj Britaniji, uz rast online segmenta i uspješnu stabilizaciju operativne dobiti.

  1. E.Leclerc – najmanje 61,9 milijardi eura (samo Francuska)

E.Leclerc grupa tradicionalno ne objavljuje konsolidovane globalne prihode, ali zvanični podaci pokazuju da je za 2024. godinu ostvarila 61,9 milijardi eura prihoda u Francuskoj, uključujući i promet goriva.

Ukupan prihod je viši za nekoliko milijardi eura kada se dodaju rezultati iz drugih zemalja, ali ti podaci nisu javno objavljeni u potpunom obliku.

  1. Intermarché (Les Mousquetaires) – 42,5 milijardi eura

Intermarché, treći najveći lanac u Francuskoj, ostvario je 42,5 milijardi eura prihoda u 2024. godini (bez prihoda od goriva). Grupacija raste zahvaljujući ekspanziji manjih formata prodavnica i jačanju prisutnosti u Belgiji.

  1. X5 Retail Group – procijenjenih oko 35–40 milijardi eura

Ruska X5 Retail Group, vlasnik lanaca Pyaterochka i Perekrestok, i dalje je najveći maloprodajni sistem u Rusiji. Zvanične javne brojke nisu u potpunosti dostupne, ali na osnovu rasta prihoda od 24,2% u 2024. godini, procjenjuje se da X5 grupa ostvaruje između 35 i 40 milijardi eura godišnjeg prihoda.

Napomena o metodologiji

Ovakve liste djelimično zavise od dostupnosti izvještaja, obuhvata poslovanja (samo Evropa ili globalno) i uključivanja prihoda od goriva.

U nekim istraživanjima u top 10 ulaze i Sainsbury’s, Auchan, Metro AG ili Système U, ali konsenzus relevantnih evropskih izvora (PLMA, Lebensmittel Zeitung, ESM Magazine) potvrđuje da “velika desetka” stabilno čine upravo kompanije iz naše liste.

Njemačka dominira Evropom

Od deset najvećih lanaca u Evropi, čak četiri dolaze iz Njemačke, uključujući tri među prvih pet. Diskontni model i efikasna logistika pokazali su se ključnim za osvajanje tržišta.

Schwarz Group ostaje neprikosnoven lider, sa ogromnom prednošću nad konkurencijom – a Lidl i Kaufland iz godine u godinu povećavaju tržišni udio i potvrđuju status najmoćnijih trgovaca u Evropi.

Preuzimanje teksta dozvoljeno uz obavezno navođenje izvora i postavljanje linka ka originalnom tekstu na BiznisInfo.ba