Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Gazprom otkrio veliko naftno polje, jača energetska pozicija Rusije
  • Potrošači u FBiH će dobiti digitalni alat za poređenje cijena
  • Investitori iz UAE u Banjoj Luci: Razgovarano o organizaciji poslovnog foruma
  • Kompanije namjenske industrije BiH zajedno na sajmu u Rijadu
  • Stiže 150 miliona KM za ceste: Rješava se najopasnija raskrsnica u BiH
  • Iako kripto tržište prolazi kroz korekciju, fundamentalni temelji industrije ostaju čvrsti i stabilni
  • Brisel neće podržati američke gasne planove u BiH
  • Firma iz Bratunca potpisala ugovor s Ministarstvom odbrane Azerbejdžana
  • Neočekivan skok: Firma iz Foče postala 4. najveći uvoznik u BiH
  • Slovenija u strahu od jačanja Luke Rijeka: Kopar ispada iz igre?
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»United Group nudi 1,1 milijardu eura za Vivacom
Kompanije

United Group nudi 1,1 milijardu eura za Vivacom

BiznisInfoBy BiznisInfo30/09/2019Updated:30/09/2019Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

United Group, kompanija koja je snažno prisutna na tržištu Bosne i Hercegovine, dala je ponudu za preuzimanje najvećeg bugarskog telekoma Vivacom, prema podacima Financial Timesa, prenosi BiznisInfo.

Podsjećamo da je United Group u BiH vlasnik kablovskog operatera Telemach i televizija N1, Nova, Sportklub…

Prodaja Vivacoma oglašena je u julu kada je kompanija Lazard ovlaštena da nađe kupca.

Ponudu je dao United Group, iza kojeg stoje fondovi BC Partners i KKR. Drugu ponudu je poslao fond Providence Equity Partners. Ove dvije kompanije provode dubinsku analizu bugarskog telekoma, prema podacima ljudi upoznatih sa situacijom.

Vivacom prodaju Spas Roussev, bugatski biznismen iz Londona, i londonski ogranak ruske banke VTB, koji zajedno kontrolišu kompaniju od 2015.

Očekivalo se da vrijednost Vivacom bude oko 1,2 milijarde eura. United Group je ponudio 1,1 milijardu eura, prema izvorima FT-a, a Providence 1,05 milijardi.

Prodaja po ovoj cijeni donijela bi veliki profit Roussevu i njegovim partnerima koji su  platili samo 330 miliona eura za Vivacom prije manje od četiri godine.

Prodaja bi mogla biti u sjeni vlasničkih sporova. Lazard i zainteresovani kupci primili su pisma advokata kompanije Empreno Ventures, u vlasništvu ruskog biznismena Dmitrya Kosareva, koji su upozorili na parnicu iz 2015. Kosarev je imao udio u holdingu koji je imao vlasništvo nad Vivacomom, ali je investicija praktično izbrisana usljed neplaćanja dugova.

Empreno tvrdi da je tadašnja aukcija bila “varka” i da je kompanija tada prodata po preniskoj cijeni. Roussev i VTB negiraju tu tvrdnju, ali je Kosarev nastavio osporavati ishod tadašnje aukcije na sudovima u Velikoj Britaniji i Luksemburgu.

United Group je ove godine kupio Tele2 u Hrvatskoj za 220 miliona eura.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
United Group Vivacom
NAJNOVIJE

Gazprom otkrio veliko naftno polje, jača energetska pozicija Rusije

12/02/2026

Potrošači u FBiH će dobiti digitalni alat za poređenje cijena

12/02/2026

Investitori iz UAE u Banjoj Luci: Razgovarano o organizaciji poslovnog foruma

12/02/2026

Kompanije namjenske industrije BiH zajedno na sajmu u Rijadu

12/02/2026
Tagovi
BLSEBingoinvesticijezapošljavanjeVolkswagenBoljiposao.comNaftaHrvatskaBankeSASEKonzumVlada FBiHNjemačkaautomobiliIzvozturizam
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.