Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Otvoren najluksuzniji hotelski kompleks u Hrvatskoj: Evo šta sve nudi
  • Najveći retail park u BiH se širi: Privlači kupce iz oba entiteta
  • Od danas u RS na snazi odluka o ograničenju marže
  • EU prvi put neto u minusu u trgovini automobilima s Kinom
  • Lidl u BiH izgrađen na zemljištu samostana: Pogledajte kako izgleda
  • FBiH daje dozvolu hrvatskom ministru: Otvoren put za spornu fabriku
  • Kriza uzima maha: Zatvaraju se škole i restorani, vraća se rad od kuće
  • Veliki energetski iskorak: FBiH dobija terminale od 220 hiljada kubika
  • Uskoro dozvola za mega branu na Drini i jezero od 11 kilometara
  • Premijer RS otkrio šta koči izgradnju aerodroma u Trebinju
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Biznis cafe»Trumpove carine posebno targetiraju Temu i Shein

Trumpove carine posebno targetiraju Temu i Shein

0
By BiznisInfo on 03/02/2025 Biznis cafe

Nove trgovinske namete predsjednika Donalda Trumpa protiv Kine, Kanade i Meksika uključuju široku stranu protiv međunarodne e-trgovine, s očiglednim planovima za ukidanje dugotrajnog izuzeća od carina za pakete manje od 800 dolara.

Trumpove izvršne naredbe koje usmjeravaju namete od 25% na Kanadu i Meksiko – plus carinu od 10% na Kinu – navode da se “de minimis” izuzeće za male pakete više ne primjenjuje.

Pod izuzećem, proizvodi ispod tog iznosa u dolarima mogu ući u SAD bez carina – blagodat za kineske trgovce e-trgovinom koji često isporučuju jeftiniju robu direktno potrošačima u SAD-u.

Washington cilja na rupu u zakonu koju su trgovci na malo od Temua PDD Holdings Inc. do modno usmjerenog Sheina godinama iskorištavali kako bi se brzo proširili u SAD-u.

To je firmam za e-trgovinu povezanima s Kinom — koje su rasle prodajom manjih paketa u mnogo većim količinama potrošačima — dalo goleme prednosti pred firmama kao što je Amazon.com Inc. Kritičari kažu da je poplavu paketa iz Kine teško pratiti i da može zadržati ilegalne ili opasne robe.

Temu i Shein su u velikoj mjeri očekivali Trumpovu odluku – iako ranije nego što su neki analitičari očekivali. Od prošle godine počeli su diverzificirati svoje logističke lance, širiti mreže u SAD-u i prelaziti na veće masovne narudžbe, prenosi SEEbiz.

Ipak, očekuje se da će formalno zatvaranje pogoditi brzorastući segment tržišta. Temu US čini niski postotak prihoda PDD-a, procijenio je Jefferies. Alibaba Group Holding Ltd. i JD.com Inc. imaju uspješne američke tvrtke. I postavlja pitanja o Sheinovoj dugo očekivanoj inicijalnoj javnoj ponudi, mega-debiju za koji ulagači očekuju da će se dogoditi već ove godine.

– Napori Temua u jačanju lokalnog skladišnog/poluupravljanog modela tijekom prošle godine mogli bi pomoći – napisala je analitičarka Citigroupa Alicia Yap. Ali “nove će tarife i dalje imati negativan učinak na rast Temua 2025. i kasnije.”

Predstavnici Alibabe, JD, Sheina i Temua nisu odgovorili na zahtjeve za komentar, Bloomberga.

Potpuni opseg de minimis promjena – primjenjuju li se samo na nove carine izdane u subotu ili na starije postojeće trgovinske namete – nije jasan. Glasnogovornik Bijele kuće nije odgovorio na pitanja o dosegu.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Otvoren najluksuzniji hotelski kompleks u Hrvatskoj: Evo šta sve nudi

22/03/2026

Najveći retail park u BiH se širi: Privlači kupce iz oba entiteta

21/03/2026

Od danas u RS na snazi odluka o ograničenju marže

21/03/2026

EU prvi put neto u minusu u trgovini automobilima s Kinom

21/03/2026
Tagovi
Vlada FBiHKonzumVolkswagenHrvatskaNjemačkaturizamzapošljavanjeBankeBingoinvesticijeBLSENaftaBoljiposao.comSASEIzvozautomobili
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.