Startup koji “guraju” Gates i Bezos otkrio džinovsko nalazište bakra

0

KoBold Metals, kompanija za istraživanje metala sa sjedištem u Kaliforniji koju podržavaju milijarderi, uključujući Billa Gatesa i Jeffa Bezosa, objavila je da je otkrila ogromno nalazište bakra u Zambiji.

Rijetko otkriće velikog nalazišta bakra moglo bi da pomogne u globalnoj trci za obezbjeđivanjem zaliha materijala koji su ključni za energetsku tranziciju.

Bakar je veoma tražen za njegovu upotrebu u obnovljivim izvorima energije i električnim vozilima.

Portparol KoBold Metalsa rekao je za CNBC da kompanija vjeruje da će njen projekat Mingomba u Zambiji „biti jedan od najvećih svjetskih rudnika bakra visokog kvaliteta“, prenio je Blic biznis.

Ivanhoe Mines, kanadska rudarska kompanija koju je osnovao milijarder Robert Fridland, posjeduje skoro 40 posto rudnika bakra Kamoa-Kakula. Kompleks je opisan kao „najbrže rastući rudnik bakra na svijetu sa najnižim sadržajem ugljenika“. Prošle godine je proizvela skoro 400.000 metričkih tona bakra.

Zambija je drugi najveći proizvođač bakra u Africi poslije Demokratske Republike Kongo.

KoBold Metals kaže da koristi vještačku inteligenciju da napravi „Google mapu“ Zemljine kore, pomažući da se pronađu nova nalazišta bakra, litijuma, kobalta i nikla.

Glavni investitori u startupe u Silicijumskoj dolini su američka firma rizičnog kapitala Andreessen Horovitz, norveški energetski gigant Ekuinor, najveća svjetska rudarska grupa BHP i Breakthrough Energi, klimatski i tehnološki fond koji je osnovao Bill Gates 2015. godine.

Neki od pobornika Breakthrough Energija su Rej Dalio iz Bridgevater Associates, Richard Branson iz Virgin Group, Jack Ma iz Alibabe i Jeff Bezos iz Amazona.

KoBold Metals je najavio početak proizvodnje bakra u svom rudniku u Zambiji u roku od 10 godina, u projektu koji bi mogao imati značajne ekonomske posljedice za afričku naciju.

– Ono što su otkrili je prilično fenomenalno – rekao je Jito Kajumba, specijalni pomoćnik zambijskog predsjednika za ekonomska, investiciona i razvojna pitanja.

Kao dio brzog porasta potražnje za kritičnim mineralima, IEA je upozorila da je trenutna globalna ponuda nedovoljna za transformaciju energetskog sektora s obzirom na relativno visoku geografsku koncentraciju proizvodnje mnogih elemenata potrebnih za to.

Većina rezervi rijetkih minerala nalazi se u Kini, a značajni izvori su i u Vijetnamu, Brazilu i Rusiji.