Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Brza cesta duga 61 kilometar i vrijedna 938 miliona KM mijenja Hercegovinu: Objavljeni novi detalji
  • Veliki dan za malu opštinu: Nakon dvogodišnje pauze ponovo dobili banku
  • Utvrđena maksimalna visina marži za neaditivirane naftne derivate
  • Lidl sprema gradnju četvrtog objekta na području Sarajeva: Građani imaju 15 dana da kažu šta misle
  • Ministar Šteta: Današnjim dolaskom pet vozila kompletirana nabavka 15 novih minibusa  
  • Privredna delegacija FBiH u Italiji: Prilika za razmjenu iskustava sa evropskim partnerima
  • Počela gradnja dionice od 17 kilometara: Evo kako će izgledati autoput Sarajevo – Beograd
  • Investicija od 550.000 KM u Brčkom: Planirana nova fabrika na više od 13.000 kvadrata
  • Women 100 Impact Awards 2026: Priznanje ženama koje mijenjaju poslovnu i društvenu sliku Bosne i Hercegovine
  • Lakić otkrio velike planove namjenske industrije: FBiH razvija domaći dron i još tri nova proizvoda
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Šta su Trump i Bin Salman dogovorili u Ovalnom uredu

Šta su Trump i Bin Salman dogovorili u Ovalnom uredu

0
By Danijela Sinanović on 19/11/2025 Ekonomija

Američki predsjednik Donald Trump sastao se u utorak u Ovalnom uredu s saudijskim prijestolonasljednikom Mohammedom bin Salmanom, gdje je razgovarano o strateškim odnosima dvije države, uključujući odbranu, energetiku i ekonomska ulaganja.

Sastanak je izazvao veliku pažnju jer je u javnosti spomenuta potencijalna cifra saudijskih investicija u SAD koja bi mogla dosegnuti trilion dolara.

Trump zahvalio na “600 milijardi dolara ulaganja”

Tokom susreta, Trump je zahvalio Saudijskoj Arabiji zbog, kako je naveo, 600 milijardi dolara planiranih ulaganja u SAD, dodajući kako očekuje da bi ta cifra u budućnosti mogla dosegnuti i bilion (hiljadu milijardi) dolara.

– Želim vam zahvaliti jer ste pristali uložiti 600 milijardi dolara u Sjedinjene Države. A budući da mi je prijatelj, mogao bi ih povećati na bilion, ali morat ću poraditi na njemu – rekao je Trump.

Ova izjava bila je povod da se u javnosti raspravlja o mogućnosti da Saudijska Arabija dramatično poveća obim ulaganja u američku ekonomiju.

Princ Mohammed bin Salman: Investicije će biti povećane

Princ Mohammed bin Salman odgovorio je kako će Kraljevina “povećati ulaganja u SAD“, pri čemu je spomenuto širenje ukupnog investicionog okvira do nivoa od bilion dolara.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Međutim, treba naglasiti da ovo nije zvanično potvrđena cifra, već politička najava i ambicija – ne formalna obaveza ili potpisan sporazum.

Trenutno je potvrđeno da Saudijska Arabija, u okviru širenja strateškog partnerstva sa SAD-om, već ima investicione planove vrijedne stotine milijardi dolara, posebno u energetici, odbrambenoj industriji i tehnologijama budućnosti.

Odbrambeni i energetski sporazumi

Tokom sastanka Trump je potvrdio da će Saudijska Arabija kupiti borbene avione F-35, koje je uporedio s verzijama koje koristi Izrael, ocjenjujući obje zemlje “velikim američkim saveznicima“.

Najavio je i:

  • novi vojni sporazum između dviju država,
  • mogućnost sklapanja civilnog nuklearnog sporazuma,
  • intenziviranje saradnje u tehnologijama poput AI-ja i energetskih projekata.

SAD i Saudijska Arabija već mjesecima rade na širem sigurnosnom paketu, a Washington nastoji osnažiti strateško partnerstvo nakon perioda zahlađenja tokom prethodne administracije.

Riječ o Izraelu i Bliskom istoku

Princ Mohammed bin Salman izjavio je da Saudijska Arabija želi sklopiti mir s Izraelom, ali samo ukoliko postoji “jasan put” ka dvodržavnom rješenju izraelsko-palestinskog sukoba. Ovu poruku prenijela je i TV mreža Al-Arabiya.

Šta se može smatrati sigurnim informacijama, a šta ne?

Potvrđeno:

  • Saudijski princ i Trump su se sastali u Ovalnom uredu.
  • Razgovarali su o velikim investicijama, odbrani i energiji.
  • Postoji plan ulaganja od oko 600 milijardi dolara u SAD.
  • Razmatraju se sporazumi o F-35 avionima, nuklearnoj energiji i širem sigurnosnom okviru.
  • Saudijska Arabija izražava spremnost za mir s Izraelom, uz uslov dvodržavnog rješenja.

Nije zvanično potvrđeno:

  • Da Saudijska Arabija zaista povećava ulaganja na bilion dolara. To je zasad politička izjava, a ne potpisani sporazum.

Dakle, sastanak u Ovalnom uredu naglasio je ozbiljnu namjeru Washingtona i Rijada da prodube strateško partnerstvo. Iako se cifra od bilion dolara zasad odnosi na političku najavu i potencijalni cilj, jasno je da Saudijska Arabija planira značajno povećanje investicija u SAD, dok se istovremeno otvara put za najširi odbrambeni i energetski sporazum između dvije zemlje u posljednjih nekoliko decenija.

Preuzimanje teksta dozvoljeno uz obavezno navođenje izvora i postavljanje linka ka originalnom tekstu na BiznisInfo.ba

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Bliski istok Donald Trump F-35 investicije Mohammed bin Salman nuklearni sporazum Ovalni ured SAD Saudijska Arabija
NAJNOVIJE

Brza cesta duga 61 kilometar i vrijedna 938 miliona KM mijenja Hercegovinu: Objavljeni novi detalji

15/06/2026

Veliki dan za malu opštinu: Nakon dvogodišnje pauze ponovo dobili banku

15/06/2026

Utvrđena maksimalna visina marži za neaditivirane naftne derivate

15/06/2026

Lidl sprema gradnju četvrtog objekta na području Sarajeva: Građani imaju 15 dana da kažu šta misle

15/06/2026
Tagovi
BingoIzvozVolkswagenNjemačkaBLSEzapošljavanjeHrvatskaturizamautomobilibiznis vijestiSASENaftainvesticijeBankeVlada FBiHtop priče
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.