Slovenija je donijela propise koja regulišu maksimalno dozvoljeni nivo trans-masti u prehrambenim proizvodima.
Trans-masti spadaju u skup „loših“ masti koje su se pokazale štetnima za ljudsko zdravlje, naročito za srce i krvne sudove. Najveći izvor trans-masti su biljna ulja koja se koriste u industriji brze hrane, polugotovih jela, pržene hrane i pekarskih proizvoda.
Trans masne kiseline pronađene su u velikoj količini u pomfritu, čipsu, prženoj hrani, vaflima, imitacijama sira i margarinima.
Početkom aprila će se završiti jednogodišnji tranzicioni period koji će omogućiti trgovcima da rasprodaju zalihe proizvoda, a prehrambeni proizvodi sa visokim sadržajem trans-masti više neće moći da se prodaju, objavio je pravni portal Seelegal.
Maksimalni nivo trans-masti dozvoljen Pravilima za prodaju će biti 2 g na 100 g ukupnog sadržaja masti. Ovo se odnosi na biljna ulja, masti i masne emulzije i sve prehrambene proizvode koji sadrže takva ulja, masti i emulzije masti. Međutim, granica se ne odnosi na životinjska ulja i masti ili na one namirnice u kojima se trans masti pojavljuju kao sastavni dio i kao rezultat njihovog prirodnog prisustva u životinjskim uljima i mastima.
Pravila ograničavaju sadržaj trans-masti u svim namirnicama, bez obzira na zemlju porijekla. Ograničenja se odnose i na obroke u restoranima i prehrambene proizvode koji se prodaju u poslastičarnicama, pekarama i drugim ugostiteljskim objektima.
Smanjenje trans-masti u ishrani je strateški cilj Slovenačkog nacionalnog programa za ishranu i fizičku aktivnost za zdravlje 2015-2025.
U slučaju neusklađenosti sa Pravilima, hrana i sirovine će biti povučeni sa prodaje. Kazne za pravna lica kreću se od 2.000 eura.