Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • FAO indeks cijena hrane blago porastao u julu: Vremenski ekstremi, energija i geopolitika utiču na kretanja na tržištima
  • Akvizicija vrijedna 55 milijardi dolara: Trumpov zet i Saudijci preuzeli jednog od najvećih proizvođača videoigara
  • Četvrto ljeto zaredom Trg slobode postaje Naše mjesto – Bingo Ljetno kino Tuzla
  • Sarajevo u julu ugostilo više od 112.000 turista, broj noćenja porastao 2,4 posto
  • Nova generacija industrije u BiH: Potpuno automatizovana fabrika vraća stručnjake iz dijaspore
  • Argeta nagradna igra povodom 32. Sarajevo Film Festivala
  • Samsung zvanično počinje prodaju Galaxy Z Fold8 Ultra, Galaxy Z Fold8, Galaxy Z Flip8, Galaxy Watch Ultra2 i Galaxy Watch9
  • NA ZEPS 2026. stiže najveća privredna delegacija iz Libije koja je do sada posjetila Bosnu i Hercegovinu
  • Preokret u evropskoj industriji: Proizvođačke cijene prvi put pale nakon četiri mjeseca rasta
  • Treće izdanje konferencije „Horizonti kapitala“ ponovo okuplja regionalne lidere u Sarajevu
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Banke»Sberbank Hrvatska postaje Nova hrvatska banka

Sberbank Hrvatska postaje Nova hrvatska banka

0
By BiznisInfo on 02/03/2022 Banke
Zagreb

Novo ime Sberbank Hrvatska je Nova hrvatska banka, a novi taj brand pod kojim će banka poslovati u okviru HPB grupe u srijedu je najavio predsjednik Uprave HPB-a Marko Badurina.

Banka je u podne otvorila poslovnice za sve klijente i nastavila redovno poslovanje. Klijenti mogu normalno koristiti sve finansijske usluge, bez ikakvih ograničenja, istaknuli su iz HPB-a.

“Prve reakcije klijenata su iznimno dobre, klijenti su odahnuli što je sve riješeno u najkraćem roku”, poručili su iz HPB-a.

Naveli su i da preuzimanjem Sberbanke jačaju buduću poziciju na hrvatskom tržištu.

“HPB je jedna od vodećih banaka u Hrvatskoj, a u 2021. ostvarila je najbolji rezultat u 30 godina povijesti banke i rekordnu neto dobit od 202 milijuna kuna”, napisali su iz HPB-a.

Kako su sinoć priopćili iz HNB-a, Jedinstveni sanacijski odbor donio je odluku, u suradnji s Hrvatskom narodnom bankom (HNB) kao nacionalnim sanacijskim tijelom, kojom se pokreće postupak sanacije nad Sberbank d.d. Zagreb, a novi vlasnik te banke postala je Hrvatska poštanska banka d.d.

Na današnjoj konferenciji za medije u Banskim dvorima, guverner HNB-a Boris Vujčić je naveo da je HPB kupio Sberbank Hrvatsku za 71 milijun kuna.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Naime, zbog naglog narušavanja likvidnosti Sberbanke Hrvatska, uslijed uvođenja sankcija Rusiji od strane EU-a i SAD-a, Europska središnja banka (ESB) je u ponedjeljak objavila da Sberbank d.d. “propada ili će vjerojatno propasti”, a o toj ocjeni je obavijestila Jedinstveni sanacijski odbor (SRB), središnje sanacijsko tijelo unutar bankovne unije. SRB je donio odluku o dvodnevnom moratoriju poslovanja Sberbank, taj moratorij je istekao sinoć u ponoć, a prije njegova isteka objavljena je odluka o pokretanju postupka sanacije nad Sberbank d.d.

Srna

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

FAO indeks cijena hrane blago porastao u julu: Vremenski ekstremi, energija i geopolitika utiču na kretanja na tržištima

07/08/2026

Akvizicija vrijedna 55 milijardi dolara: Trumpov zet i Saudijci preuzeli jednog od najvećih proizvođača videoigara

07/08/2026

Četvrto ljeto zaredom Trg slobode postaje Naše mjesto – Bingo Ljetno kino Tuzla

07/08/2026

Sarajevo u julu ugostilo više od 112.000 turista, broj noćenja porastao 2,4 posto

07/08/2026
Tagovi
IzvozVlada FBiHBankeBLSEtop pričeinvesticijeturizamHrvatskaautomobiliNjemačkazapošljavanjeBingoNaftaSASEbiznis vijestiVolkswagen
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.