Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Bh. kompanija gradi fabriku u Hrvatskoj vrijednu 40 miliona eura: “Najveća investicija u našoj historiji”
  • FMERI: Od radnika i Željezare Zenica ne odustajemo
  • Vlada ZDK i ZEPS nastavljaju strateško partnerstvo: Novi sajamsko-kongresni centar razvojna prilika za Zenicu i Bosnu i Hercegovinu
  • Sud donio ključnu odluku: Željezara Zenica ostaje pod Pavlovićevom kontrolom, odbijen prijedlog Vlade FBiH
  • Bingo ne prestaje rasti: Najveća domaća kompanija u petak otvara novi supermarket
  • Međunarodni aerodrom Tuzla nastavlja snažan rast u 2026. godini
  • U Općini Centar u toku Javni poziv za samozapošljavanje i unapređenje poduzetništva
  • 97 posto građana vjeruje farmaceutu, a zašto zdravstveni sistem u FBiH još ne koristi njegovo znanje?
  • Mala sirena iz Zavidovića: Kada prilika za rad postane prozor u svijet
  • Vespa Fever u Alti! Jedna kupovina vas dijeli od Vespe iz snova
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Investicije»Sarajevski investitor sprema jednu od najvećih solarnih elektrana u BiH: Projekt od 158 miliona KM na 116 hektara
Investicije

Sarajevski investitor sprema jednu od najvećih solarnih elektrana u BiH: Projekt od 158 miliona KM na 116 hektara

Goran MrkićBy Goran Mrkić16/06/2026Updated:16/06/2026Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Mapa planirane solarne elektrane Dubovik u opštini Krupa na Uni sa prikazom obuhvata projekta, pristupnih puteva i rasporeda fotonaponskih polja na površini od oko 116 hektara.
Položaj solarne elektrane Dubovik koja će biti jedna od najvećih u BiH

Na području opštine Krupa na Uni planirana je izgradnja jedne od najvećih solarnih elektrana u Bosni i Hercegovini. Riječ je o projektu solarne fotonaponske elektrane “Dubovik”, čija će instalisana snaga iznositi između 80 i 99 megavata, piše BiznisInfo.ba.

Prema dostupnim podacima, projekt će obuhvatiti oko 116 hektara zemljišta, što dodatno ilustrira razmjere planirane investicije.

Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske objavilo je da je na javni uvid stavljen Nacrt studije uticaja na životnu sredinu za ovaj projekat, čime je nastavljen postupak pribavljanja potrebnih saglasnosti za realizaciju investicije.

Otvoren put za realizaciju

Investitor je kompanija GTI d.o.o. Sarajevo, dok je nosilac izrade studije Institut za građevinarstvo “IG” iz Banje Luke. Prema podacima iz studije, elektrana će biti smještena na području katastarske opštine Srednji Dubovik u opštini Krupa na Uni.

Projekat već posjeduje koncesiju za izgradnju i korištenje solarne elektrane “Dubovik”. Dodjela koncesije bila je predmet sudskog spora, ali je nakon ponovljenog postupka odluka o dodjeli potvrđena čime je otvoren put za realizaciju projekta.

Projekat vrijedan 158 miliona KM

Prema ranije objavljenim podacima, ukupna vrijednost investicije procijenjena je na oko 158 miliona KM. Planirano je da elektrana bude realizovana u više faza, a po završetku bi trebala predstavljati jedan od najvećih solarnih energetskih objekata u Bosni i Hercegovini.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Krupa na Uni je opština u kojoj će biti izgrađena jedna od najvećih solarnih elektrana u BiH

Vlasnička struktura

Prema dostupnim podacima iz poslovnih registara, investitor GTI d.o.o. Sarajevo u većinskom je vlasništvu kompanije 48GROUP BH d.o.o. Sarajevo (60 posto), dok austrijska kompanija Go Green Invest GmbH drži 30 posto, a Edin Kasamović 10 posto udjela. Vlasnik kompanije 48GROUP BH je Semir Rastoder, dok funkciju direktora u obje kompanije obavlja Safet Rastoder.

Nastavak razvoja solarnih projekata

Posljednjih godina Bosna i Hercegovina bilježi snažan rast interesa za ulaganja u obnovljive izvore energije, posebno solarne elektrane, a Hercegovina i zapadni dijelovi zemlje postali su jedno od najaktivnijih područja za razvoj takvih projekata.

Elektrana “Dubovik” predstavlja jedan od najvećih projekata ove vrste koji se trenutno razvijaju u zemlji, a njen eventualni završetak značajno bi povećao domaće kapacitete za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.

Preuzimanje teksta i vizuelnog sadržaja dozvoljeno uz obavezno navođenje izvora i postavljanje linka ka originalnom tekstu na BiznisInfo.ba

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Go Green Invest GTI Sarajevo investicije Krupa na Uni obnovljivi izvori energije Republika Srpska Semir Rastoder solarna elektrana Dubovik solarna energija top priče
NAJNOVIJE

Bh. kompanija gradi fabriku u Hrvatskoj vrijednu 40 miliona eura: “Najveća investicija u našoj historiji”

15/07/2026

FMERI: Od radnika i Željezare Zenica ne odustajemo

15/07/2026

Vlada ZDK i ZEPS nastavljaju strateško partnerstvo: Novi sajamsko-kongresni centar razvojna prilika za Zenicu i Bosnu i Hercegovinu

15/07/2026

Sud donio ključnu odluku: Željezara Zenica ostaje pod Pavlovićevom kontrolom, odbijen prijedlog Vlade FBiH

15/07/2026
Tagovi
BLSEBankeHrvatskaBingoVlada FBiHzapošljavanjeVolkswageninvesticijeSASENjemačkaturizamautomobiliIzvoztop pričeNaftabiznis vijesti
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Loading Comments...