Može li RS preživjeti sankcije Zapada (i smije li to sebi dopustiti)

0

Uvođenje američkih sankcija Miloradu Dodiku moglo bi biti samo prvi korak u sukobu najveće svjetske sile i predsjednika RS. U zavisnosti od toga kako Dodik bude reagovao, može uslijediti i proširenje sankcija što bi u konačnici moglo voditi potpunom ekonomskom slomu RS. 

Kao prvo, neki portali već najavljuju da će se sankcijama protiv Dodika pridružiti neke evropske države. Portal Mondo tvrdi da će najmanje pet zemalja, uklučujući onu najvažniju – Njemačku, slijediti primjer SAD. 

Takav potez može se očekivati ako se uzme u obzir da amerikanci uglavnom koordiniraju sistem sankcija sa svojim evropskim i drugim saveznicima. Tako je bilo u slučaju sankcija Iranu, Rusiji, Ukrajini, Sjevernoj Koreji itd. 

Već to će se vjerovatno odraziti na ekonomiju RS i cijele BiH, jer nije baš dobra reklama: “Investirajte kod nas, naš lider je na američkoj crnoj listi“. 

Sljedeći korak bilo bi proširenje sankcija na Dodikove najbliže saradnike, a potom i na ciljane dijelove ekonomije. Treba li uopšte reći da bi Zapad, ukoliko se dođe do eskalacije sukoba sa Dodikom, i ukoliko se već odluči na proširenje sankcija, sa nekoliko poteza mogao izazvati finansijski slom RS u kratkom periodu. 

Američke ekonomske sankcije izazvale su krah iranske ekonomije, dovele do recesije u moćnoj Rusiji, pa se može zamisliti šta mogu učiniti RS koja finanijski preživljava jedino zahvaljujući novcu MMF (čiji je glavni finansijer SAD) i prodaji državnih obveznica bankama (koje su sve u vlasništvu država članica EU).

Dovoljno je da MMF zatvori slavinu i da banke jedan mjesec ne otkupe obveznice, pa Vlada RS neće imati novca da isplati plate i penzije. Osim toga, najveći dio (60 posto) spoljnotrgovinske razmjene RS obavlja se sa EU. Dodik sve snažnije napada Zapad iako RS preživljava samo zahvaljujući novcu iz SAD i EU. 

Naravno, do ovako drastičnih kaznenih mjera doći će tek ukoliko Dodik nastavi sa svojim planovima osamostaljenja RS.

S druge strane, tvrdnje Dodikovog savjetnika da će naredna američka administracija odmah ukinuti ove sankcije su potpuno neutemeljene. Ko prati rad Donalda Trampa dosad je mogao izvući jasan zaključak da on ništa ne radi bez protuusluge, kao i svaki pravi trgovac.  

Tramp će priznati pravilo “jedne Kine” ako Kina pristane na “pravednije” trgovinske ugovore sa SAD, podržat će Evropu ako njemačke kompanije budu više investirale u SAD, zadržat će NATO ako svi članovi budu uplaćivali više novca, ukinut će sankcije Rusiji ako ona pristane na dogovor o smanjenju nuklearnog kapaciteta i ako uvaži američke interese…

Bezuslovno ukidanje sankcija je pusti san jer stvari tako ne funkcioništu nigdje, a pogotovo ne kod Trampa.

Jasno da će Tramp pred Dodika postaviti vrlo jasan niz uslova za ukidanje sankcija, a ti uslovi se vjerovatno neće mnogo razlikovati od onih dosadašnje administracije, a to je da Dodik poštuje državni ustav i institucije i da prestane izazivati regionalnu nestabilnost prijetnjama o prekrajanju granica. 

Autor: Bojana Šutvić