Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Dok se čeka odluka u BiH: Bechtel privodi kraju najsavremeniji autoput u regiji dug 112 kilometara
  • Binance lansirao američke akcije za kvalifikovane korisnike izvan SAD-a   
  • Prije pakovanja kofera, planirajte putnu apoteku: Farmaceut zna šta vam zaista treba
  • Vrtić „Olimpijada znanja 1“ sutra organizuje Dane otvorenih vrata
  • Elektron grupacija širi Retail Park u Brodu: Nova investicija na 10.000 kvadrata
  • Milkos i Ella ponosni na saradnju sa Kerimom Alajbegovićem: Kada talenat, rad i prave vrijednosti govore najglasnije
  • Neven Anđelić i Đemila Talić Gabriel predstavljat će BiH pri Sudu za pomirenje i arbitražu OSCE-a
  • Lidl stiže na jednu od najprometnijih lokacija u Hercegovini: Nastaje veliko trgovačko središte
  • Kuda ćemo voziti do Splita: RS gradi autoput od 95 km, a FBiH planira drugi pravac od 135 km
  • „The first ever bronze for Bosnia and Herzegovina, well done!“ – Osvojen prvi Kanski lav u historiji BiH!
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»RCC: Zapadni Balkan postaje sve značajnije mjesto za ulaganje
Ekonomija

RCC: Zapadni Balkan postaje sve značajnije mjesto za ulaganje

BiznisInfoBy BiznisInfo23/11/2022Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Zapadni Balkan postaje sve značajnije mjesto za ulaganje na kome se zalaže za i promoviše transparentnost, sveobuhvatnost i poverenje, rekla je koordinatorka Akcionog plana za zajedničko regionalno tržište u Savjetu za regionalnu saradnju (RCC) Pranvera Kastrati u uvodnom izlaganju na investicionoj konfernciji Zapadnog Balkana održanoj u Ljubljani.

Na konferenciji su Savjet za regionalnu saradnj (RCC) i Komorski investicioni forum šest ekonomija Zapadnog Balkana (WBCIF) okupili evropske investitore iz Austrije, Hrvatske, Italije i Slovenije, agencije za promociju investicija sa Zapadnog Balkana, ministarstva odgovorna za politiku i promociju ulaganja, regionalne organizacije i međunarodne finansijske institucije da predstave mogućnosti i koristi ulaganja u region.

– Prema izvještaju Svjetske banke, od 2019. godine udio direktnih stranih investicija u BDP-u regiona iznosio je 4,9 posto, odnosno 5,3 posto 2020. i 5,8 posto 2021. godine dok procjene kažu da će taj udio za ovu godinu biti 5,2 posto, a sličan procenat se predviđa i za naredne dvije godine. Iako ne možemo garantovati kakvi će biti ekonomski izgledi u godinama koje dolaze, sigurni smo da Zapadni Balkan postaje sve značajnije mjesto za ulaganje na kome se zalaže za i promoviše transparentnost, sveobuhvatnost i povjerenje – rekla je Kastrati.

Ona je rekla da se ništa ne može izgraditi preko noći, ali da se može kontinuirano raditi na konsolidaciji kroz različite druge oblasti kao što su, recimo, transport, mobilnost, roming, inovacije, industrija i druge, prenosi RCC.

– Da je regionalna saradnja jedini održiv način misli 76 posto građana Zapadnog Balkana, kao i 69 posto privrednika iz regiona koji razumiju i podržavaju značaj zajedničkog rada na prevazilaženju izazova koji dolaze spolja, ali i iz samog regiona – rekla je ona.

Kako se navodi u saopštenju RCC-ija na konferenciji su prikazani primjeri uspješnih investicija u regionu i omogućeno povezivanje zainteresiovanh aktera, predstavljene komparativne prednosti regiona Zapadnog Balkana u odnosu na druga mjesta za ulaganje u svjetlu novih globalnih kretanja i prebacivanja poslovanja u neku od bližih zemalja.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
RCC
NAJNOVIJE

Dok se čeka odluka u BiH: Bechtel privodi kraju najsavremeniji autoput u regiji dug 112 kilometara

29/06/2026

Binance lansirao američke akcije za kvalifikovane korisnike izvan SAD-a   

29/06/2026

Prije pakovanja kofera, planirajte putnu apoteku: Farmaceut zna šta vam zaista treba

29/06/2026

Vrtić „Olimpijada znanja 1“ sutra organizuje Dane otvorenih vrata

29/06/2026
Tagovi
Bingozapošljavanjetop pričeNjemačkabiznis vijestiIzvozHrvatskaVolkswagenturizamVlada FBiHautomobiliNaftaSASEBLSEBankeinvesticije
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.