Prvi poljoprivredni forum rezultirao nizom bitnih zaključaka

0

Poljoprivredno-prehrambeni forum, održan u organizaciji Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, u cilju pokretanja dijaloga između javnog i privatnog sektora na području poljoprivrede, rezultirao je donošenjem zaključaka za oblasti mljekarstva, peradarstva, voća i povrća, pčelarstva, ljekovitog i aromatičnog bilja.

Kako je saopćeno iz Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, dogovorena je uspostava koordinacijskih tijela, koja će činiti vodeći stručnjaci iz privatnog i javnog sektora i bit će odgovorna za izradu detaljnijih prijedloga i nadzor nad akcijama u narednih šest mjeseci.

U pogledu mljekarstva, prioritetne akcije uključuju hitnu implementaciju sistema registracije, identifikacije i kretanja životinja, te nastavak aktivnosti koje se odnose na usvajanje zakona o hrani, poljoprivredi i veterinarstvu na nivou BiH.

Fokus je također stavljen na povećanje prinosa u proizvodnji mlijeka kroz uspostavu i primjenu kontinuirane edukacije proizvođača mlijeka (farmera) u saradnji s mljekarama, stručnim službama, inspektorima, predstavnicima ministarstava (federalnog i kantonalnih), zadrugama i udruženjima.

Prioritetne akcije u peradarstvu obuhvataju pripremu studija izvodljivosti za neškodljivo uklanjanje animalnog otpada, praktične obuke inspektora i ovlaštenih veterinara o načinu službenog uzorkovanja za kontrolu bakterija iz roda salmonella, osmišljavanje i pokretanje ciljanog istraživanja tržišta za izvoz peradi u EU, osmišljavanje i uspostavljanje brenda BH kvaliteta, izradu detaljnih prijedloga za harmonizaciju zakonske regulative i pripremu provedbenih akata.

U oblasti voća i povrća prioritetno je iznaći različite modele podrški kapitalnim investicijama, a u skladu sa zaključkom tematske sjednice Parlamenta FBiH. Izražena je potreba za osnivanje odbora za voće i povrće koji bi s Federalnim ministarstvom koordinirao planove za raspodjelu novčanih podsticaja.

Detaljni prijedlozi će biti upućeni prema Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH s ciljem ograničavanja uvoza nekvalitetnog voća i povrća, kao i sprečavanja lažiranja vrijednosti robe prilikom uvoza, čime se umanjuju sredstva prikupljena kroz PDV i ugrožava konkurentnost domaćih proizvođača.

Također, na forumu je zaključeno da treba provesti analize postojećih zakona koji utiču na sektor pčelarstva, te uputiti prijedloge konkretnih rješenja prema federalnom ministarstvu.

Istaknuta je namjera da se organizuje forum s predstavnicima sektora voća i povrća na kojem bi se razgovaralo o rješenjima o zaštiti pčela od trovanja pesticidima, te planiranje i realizacija obuka i programa za podizanje svjesnosti pčelara o zdravlju i zaštiti pčela.

Kod ljekovitog i aromatičnog bilja potrebno je provesti ciljana istraživanja domaćeg tržišta za određene grupe proizvoda, da bi proizvođači mogli uskladiti proizvedene količine s potrebama tržišta. Osim toga, naglašeno je da treba uraditi inventure sektora ljekovitog i aromatičnog bilja (samoniklog i kultivisanog) u FBiH da bi se mogle planirati dalje aktivnosti razvoja i podrške ovom sektoru.

U cilju educiranja proizvođača u ovoj oblasti predložena je realizacija praktičnih i teoretskih obuka o diverzifikaciji u proizvodnji ljekovitog i aromatičnog bilja, standardizaciji, marketingu i certificiranju, saopćeno je iz Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, koje je u partnerstvu sa USAID/Sweden FARMA II organizovalo Poljoprivredno-prehrambeni forum za FBiH.

Događaj je okupio više od 120 predstavnika iz javnog i privatnog sektora kako bi razgovarali o glavnim izazovima i mogućnostima na području poljoprivrede i prehrambene industrije.