Prije 170 godina posudio je 2.500 dolara da pokrene posao, danas o njegovoj kompaniji priča cijeli svijet

0

Kompanija čiji je najnoviji proizvod vakcina protiv koronavirusa osnovana je 1849. godine u Americi. Na početku je pravila lijek protiv parazita a potom proizvode bez kojih bi bilo teško zamisliti svijet – limunsku kiselinu, C vitamin, penicilin… Osnovana s 2.500 dolara, u avgustu ove godine vrijedila je 210 milijardi dolara.

Karl Christian Friedrich Pfizer, poznat kao Charles Pfizer, njemačko-američki biznismen i hemičar, zajedno sa svojim rođakom Charlesom F. Erhartom 1849. godine osnovao je farmaceutsku kompaniju Pfizer pod imenom Chas. Pfizer & Co. Inc.

On je rođen je 22. marta 1824. u Ludwigsburgu, Kraljevina Württemberg (sada Njemačka) a emigrirao je u Sjedinjene Države u oktobru 1848.

Samo godinu dana kasnije, od oca koji je bio pekar je posudio 2.500 američkih dolara za kupovinu male zgrade od cigle u Williamsburgu u Brooklynu i u njoj je osnovao kompaniju Pfizer.

Kada je Erhart umro, 1891. godine, na snagu je stupio njihov sporazum o partnerstvu, koji je predviđao da preživjeli partner može kupiti drugi udio kompanije za polovinu vrijednosti zaliha.

Pfizer je odmah iskoristio ovu mogućnost, plativši nasljednicima svog partnera 119.350 američkih dolara za Erhartovu polovinu posla. Na čelu kompanije ostao je 51 godinu, sve do 1900. godine.

Pfizer je umro u svojoj ljetnoj kući “Lindgate” u Newportu na Rhode Islandu 19. oktobra 1906. godine. Njegova smrt uslijedila je nekoliko sedmica nakon pada niz stepenice.

Od santonina do penicilina

Kompanija je u početku proizvodila santonin, lijek protiv parazita. Odmah su postigli veliki uspjeh, iako je za Pfizerov rast u osamdesetim godinama devetnaestog vijeka najzaslužnija proizvodnja limunske kiseline.

Kako su uspješno poslovali tako su širili kapacitete a 1906. godine prodaja se popela na iznos od 3,4 miliona dolara.

Prvi svjetski rat izazvao je nestašicu kalcijum citrata, koji je Pfizer uvozio iz Italije za proizvodnju limunske kiseline, a kompanija je započela potragu za alternativnom opskrbom.

Kompanija tada odgovara na apel vlade Sjedinjenih Država da ubrza proizvodnju penicilina za liječenje savezničkih vojnika koji su se borili u Drugom svjetskom ratu.

U rizičnom manevru, viši menadžment kompanije Pfizer ulaže milione dolara stavljajući na ulog vlastitu imovinu kao dioničari kompanije Pfizer kako bi kupio opremu i uređaje potrebne za ovaj novi proces. Pfizer kupuje obližnju praznu lednu tvornicu, a zaposlenici rade danonoćno kako bi je preuredili i usavršili složeni proizvodni proces.

Kemičari kompanije Pfizer pronašli su gljivicu koja fermentira šećer u limunsku kiselinu i 1919. godine uspjeli su komercijalizirati proizvodnju limunske kiseline iz ovog izvora. Kao rezultat toga, kompanija je razvila stručnost u tehnologiji fermentacije. Te su se vještine primjenjivale na masovnu proizvodnju antibiotika penicilina.

Za samo četiri mjeseca Pfizer proizvodi pet puta više penicilina nego što se prvobitno očekivalo pa je većinu penicilina koji je s trupama izašao na kopno na Dan D napravio Pfizer.

Penicilin je prekretnica u ljudskoj istoriji – prva prava odbrana od bakterijske infekcije.

Pfizer je 1936. godine postao vodeći svjetski proizvođač C vitamina a od 1939. godine kompanija je priznata kao lider u tehnologiji fermentacije.

No u četrdesetim godinama pencilin je pojeftinio pa je kompanija počela tražiti nove antibiotike sa većom mogućnošću zarade.

Možda vas zanima i: Koliko će Pfizer i BioNTech zaraditi od vakcine

Otkrila je Terramycin (oxytetracycline) u pedesetim i to je kompaniju iz proizvođača finih hemikalija pretvorilo u farmaceutsku kompaniju baziranu na istraživanju.

Do 1950-ih Pfizer je otvorio urede u Belgiji, Brazilu, Kanadi, Kubi, Meksiku, Panami, Portoriku i Velikoj Britaniji. Godine 1960. kompanija je preselila svoje laboratorijske radnje za medicinsko istraživanje iz New Yorka u novi pogon u Grotonu, Connecticut.

Onda su 1980. lansirali Feldene (piroksikam), protuupalni lijek na recept koji je postao prvi Pfizerov proizvod koji je ostvario milijardu dolara ukupne prodaje.

Tokom 1980-ih i 1990-ih, rast kompanije Pfizer podržao je otkriće i marketing Zolofta, Lipitora, Norvasca, Zithromaxa, Aricepta, Diflucana i Viagre.

Možda Vas zanima i: Tim snova: Hoće li djeca turskih imigranata spasiti svijet

U ovoj deceniji Pfizer je rastao spajanjem, uključujući ona s Warner-Lambertom (2000), Pharmacia (2003) i Wyethom (2009).

Kompanija sada zapošljava više od 88.000 radnika.

U avgustu ove godine Pfizerova tržišna kapitalizacija procijenjena je na 210 milijardi dolara.

D. Hadžić