Koliko će Pfizer i BioNTech zaraditi od vakcine

0

Njemačka biotehnološka kompanija BioNTech koja je zajedno sa američkim Pfizerom razvila vakcinu protiv Covida-19, zabilježila je u trećem kvartalu gubitak od 210 miliona eura.

On je prije svega rezultat velikih troškova razvoja vakcine protiv koronavirusa, objavljeno je iz kompanije.

No ovaj rezultat ih vjerovatno nije previše zabrinuo jer će im investicija u vakcinu, kako se očekuje, donijeti ogromno bogatstvo.

Naime, dvije kompanije – Pfizer i BioNTech – mogle bi sljedeće godine ostvariti blizu 13 milijardi dolara vrijednu prodaju vakcine na globalnom nivou a iznos će biti ravnopravno podijeljen između njih – najavljuju analitičari američke investicione banke Morgan Stanley, piše The Guardian.

Pfizerova polovina bila bi veća od prihoda od najprodavanijeg proizvoda američke farmaceutske grupe, vakcine protiv upale pluća koja je prošle godine generirala 5,8 milijardi dolara prihoda.

Komercijalni posao

Pfizer se dogovorio da isporuči 100 miliona doza u SAD po cijeni od 39 dolara za dvostruku vakcinaciju, odnosno 19,50 dolara po dozi, uz mogućnost da isporuči još 500 miliona doza pod novim uslovima.

EU je naručila 200 miliona doza a Velika Britanija 40 miliona.

Iako su se drugi proizvođači vakcina obavezali da neće profitirati od svojih vakcina tokom pandemije, Pfizer je zauzeo drugačiji stav.

Tretirajući to kao komercijalnu priliku, kompanija je odbila finansiranje istraživanja od vlade SAD-a u okviru svog programa vakcine i umjesto toga iskoristila gotovo dvije milijarde dolara vlastitog novca za razvoj zajedno s njemačkim BioNTechom.

S druge strane BioNTech sa sjedištem u Mainzu dobio je 375 miliona eura od njemačke vlade i zajam od 100 miliona eura od Evropske investicione banke.

BioNTech je malen u odnosu na Pfizer, s prihodom od 109 miliona eura prošle godine u odnosu na Pfizerove 52 milijarde dolara.

Dostupna svima

Globalna humanitarna organizacija za siromaštvo Oxfam rekla je da će vakcina biti “nula posto efikasna za ljude koji joj ne mogu pristupiti ili je priuštiti”, i pozvala kompanije da podijele svoju vakcinu s drugim kompanijama za razvoj.

Suparnički američki proizvođač lijekova Johnson & Johnson, kao i AstraZeneca koja razvija vakcinu protiv koronavirusa u partnerstvu s Oxfordskim univerzitetom, obećali su da će svoje vakcine učiniti dostupnim na neprofitnoj osnovi tokom ove pandemije.

AstraZeneca, koja vladama naplaćuje dozu od 3 do 5 dolara, također je prošle sedmice objavila  da će zemlje s niskim prihodima primati njenu vakcinu po cijeni troškova proizvodnje “za stalno”.

Američka biotehnološka kompanija Moderna koja posluje s gubitkom a koja je od vlade SAD-a primila gotovo milijardu dolara za finansiranje istraživanja, cijenila je vakcinu od 32 do 37 dolara po dozi.

D. Hadžić