Poljoprivrednici će zatvoriti obrte pod teretom uvoza

0

Grupacija obrtnika poljoprivrednika Tuzlanskog kantona, zajedno sa kolegama iz Unsko-sanskog kantona, zatražila je od Vlade Federacije BiH i Parlamenta FBiH da poštuju Zakon o novčanim podrškama u poljoprivredi FBiH i da u 2017. godini poticaje podigne na šest posto visine prihoda planiranih u budžetu za ovu godinu.

U suprotnom, kako kažu, a zahvaljujući i izmijenjenom Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, koji je omogućio uvoz proizvoda iz EU u BiH bez carine, poljoprivreda u FBiH će kolabirati, piše Oslobođenje.

– Mi nemamo ništa protiv, neka oni uvoze, sve je to cijena koju moramo platiti na putu prema EU, ali neka država kroz naknade makar izravna proizvodnju litre mlijeka sa onom u EU, pa da po istim uslovima izlazimo na tržište sa evropskim mlijekom, kazao je Muhamed Halilović, predsjednik Grupacije obrtnika poljoprivrednika TK-a.

Usljed ovakve politike i novih praksi uvoza, proizvodnja mlijeka u TK-u, koja sada iznosi oko 30 miliona litara mlijeka, mogla bi biti i više nego upolovljena.

– Svi proizvođači, čak i oni veliki bit će na udaru. Mi sad svi zajedno proizvodimo oko 30 miliona litara mlijeka godišnje. Od toga će sigurno ostati samo ono što Milkos proizvodi, ostala, manja gazdinstva će se zatvoriti. Nametnuti su ogromni porezi, dadžbine, a nećete naći nikoga ko ih ne izmiruje. S druge strane, javna preduzeća duguju milione i svaki mjesec se dodatno zadužuju i nikome ništa. A mi angažujemo i knjigovođe, 43 privatne veterinarske stanice rade zahvaljujući nama, dodao je Halilović.

Poljoprivrednici najavljuju najnepopularnije, ali, kako kažu, jedine korake koje vlast shvata – proteste i blokade. Krajišnici, koji su prošle godine nakon blokade graničnog prelaza Izačić dobili zaostale poticaje ne isključuju nove proteste, u kojima će ih podržati i poljoprivrednici iz TK-a.

– Ovo neće proći bez protesta. Nažalost, to je ono najružnije, ali nema nam druge. Ipak, ako se ništa ne promijeni, neće pomoći ni protesti. Poljoprivrednici će morati zatvoriti obrte i ići trbuhom za kruhom, kazao je Dževahir Babić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Krajine.

Suad Selimović, sekretar Grupacije koja djeluje pri Privrednoj komori TK-a, kazao je kako je odnos države prema obrtnicima, koji redovno izmiruju sve obaveze obeshrabrujući.

– Mi imamo ukupno 13 hiljada obrtnika. Među njima je 700 u poljoprivredi. Ti ljudi redovno izmiruju sve svoje obaveze prema državi, ponašaju se odgovorno, ali država im ne uzvraća. U ovom trenutku postoje dugovanja čak iz 2012. godine, a prema nekim procjenama, mada je to teško sabrati, ukupna dugovanja su oko 30 miliona KM, kazao je Selimović.

Da bi se poljoprivrednicima olakšala 2017. godina od Vlade FBiH će tražiti da se novac u ovogodišnjem budžetu izdvoji samo za poticaje iz ove godine, a da se dugovanja iz ranijih godina namiruju na drugim mjestima.

– Proljetna sjetva se bliži i moramo poljoprivrednicima omogućiti da makar u ovoj godini krenu na vrijeme i sa punim iznosom podsticaja. Dugovanja iz prethodnih godina treba namiriti svakako, ali neka se nađu drugi načini finansiranja, dodao je Selimović.