Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Brza cesta duga 61 kilometar i vrijedna 938 miliona KM mijenja Hercegovinu: Objavljeni novi detalji
  • Veliki dan za malu opštinu: Nakon dvogodišnje pauze ponovo dobili banku
  • Utvrđena maksimalna visina marži za neaditivirane naftne derivate
  • Lidl sprema gradnju četvrtog objekta na području Sarajeva: Građani imaju 15 dana da kažu šta misle
  • Ministar Šteta: Današnjim dolaskom pet vozila kompletirana nabavka 15 novih minibusa  
  • Privredna delegacija FBiH u Italiji: Prilika za razmjenu iskustava sa evropskim partnerima
  • Počela gradnja dionice od 17 kilometara: Evo kako će izgledati autoput Sarajevo – Beograd
  • Investicija od 550.000 KM u Brčkom: Planirana nova fabrika na više od 13.000 kvadrata
  • Women 100 Impact Awards 2026: Priznanje ženama koje mijenjaju poslovnu i društvenu sliku Bosne i Hercegovine
  • Lakić otkrio velike planove namjenske industrije: FBiH razvija domaći dron i još tri nova proizvoda
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Počeo je veliki uspon zlata
Ekonomija

Počeo je veliki uspon zlata

BiznisInfoBy BiznisInfo09/07/2020Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Cijene zlata su u srijedu porasle iznad nivoa od 1.800 dolara po unci, prvi put od 2011. godine, u vrijeme kada ulagači i dalje traže sigurnost usljed zabrinutosti za stanje ekonomije.

Zlato će dostići nove rekorde zbog koronavirusa, predviđa Michael Novogratz, izvršni direktor i predsjednik Galaxy Digitala.

– Situacija je savršena za nešto poput zlata. Federalne rezerve SAD i centralne banke širom svijeta nastavljaju printati novac. Zbog toga će zlato dostići nove vrhunce od 1.950 dolara ili nešto slično, a potom će nastavit će rasti. Mislim da tek započinje rast – rekao je Novogratz.

Dodao je da se nalazimo u “iracionalnoj zoni” bujanja na tržištima, ali teško je shvatiti gdje se to zaustavlja. Zaključio je da smo u “balonu” (odnoson da je vrijednost finansijskih tržišta prenapuhana).

Fokus tržišta i dalje je uglavnom prilagođen zabrinutosti zbog sve većeg broja slučajeva koronavirusa, jer je broj infekcija Covid-19 na globlanom nivou u srijedu premašio 12 miliona, a smrtno je stradalo više od pola miliona ljudi.

Globalna zdravstvena kriza potaknula je centralne banke širom svijeta da upumpaju velike količine novca u nastojanju da potaknu ekonomski oporavak. Zlato se, pak, tradicionalno koristi kao zaštita od inflacije, a cijene obično rastu kako se ekonomski uslovi pogoršavaju.

Međutim, trenuto rastu i cijene dionica i cijene zlata na globalnom nivou.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Analitičari kažu da je razlog za to poticaj centralnih banaka – a dodatna novčana masa koju to može stvoriti ostavljaja zlato u dobroj prilici da jača i kratkoročno i dugoročno.

– Predlažemo investitorima da započnu diverzifikaciju, a ono što će morati porasti mnogo više je zlato – rekao je Michael Howell, izvršni direktor Crossborder Capital za CNBC.

Howell je rekao da su potezi američkih Federalnih rezervi i kineske centralne banke, koji upumpavaju novac na tržište, “čarobna vijest” za žuti metal, predviđajući da bi cijene zlata mogle porasti za čak 50 posto u sljedećih 18 mjeseci i dostići 2.500 dolara za uncu.

J. Polimac

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Zlato
NAJNOVIJE

Brza cesta duga 61 kilometar i vrijedna 938 miliona KM mijenja Hercegovinu: Objavljeni novi detalji

15/06/2026

Veliki dan za malu opštinu: Nakon dvogodišnje pauze ponovo dobili banku

15/06/2026

Utvrđena maksimalna visina marži za neaditivirane naftne derivate

15/06/2026

Lidl sprema gradnju četvrtog objekta na području Sarajeva: Građani imaju 15 dana da kažu šta misle

15/06/2026
Tagovi
biznis vijestiHrvatskainvesticijeVlada FBiHSASEBLSEBanketop pričeVolkswagenNaftaBingoIzvozturizamNjemačkazapošljavanjeautomobili
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.