Jedan od najpoznatijih bosanskohercegovačkih poduzetnika Petar Ćorluka posljednjih godina sve snažnije širi poslovanje izvan industrije i proizvodnje po kojima je njegova kompanija Violeta najpoznatija. Jedan od pravaca u kojem se Ćorlukin poslovni sistem očigledno želi dodatno razvijati jeste hotelijerstvo i turizam, piše BiznisInfo.ba.
To je nedavno potvrdila i sama Violeta, koja je predstavljajući svoje poslovanje navela četiri objekta u svom hotelskom portfelju u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj te naglasila da je razvoj ovog segmenta sastavni dio dugoročne strategije kompanije.
Riječ je o hotelima Colors Inn u Sarajevu, Hotelu Mirjam u Makarskoj, Family Resortu Urania u Baškoj Vodi te Villi Katarina u Makarskoj.
Time je Violeta, mnogo poznatija po proizvodnji higijenskih proizvoda, distribuciji i drugim djelatnostima, praktično izrasla i u ozbiljnog regionalnog igrača u hotelijerstvu. Violeta hotelijerstvo već izdvaja kao jednu od svojih poslovnih djelatnosti, uz proizvodnju, distribuciju, maloprodaju, ugostiteljstvo i druge segmente.
Od Sarajeva do Makarske rivijere
Hotelski portfelj trenutno se proteže od glavnog grada Bosne i Hercegovine do jadranske obale. Colors Inn smješten je u centru Sarajeva i raspolaže sa 37 moderno uređenih soba, restoranom i drugim sadržajima. Na hrvatskoj obali Ćorlukin sistem prisutan je kroz nekoliko objekata.

Hotel Mirjam nalazi se u Makarskoj, dok su u istom gradu i apartmanski sadržaji Ville Katarina. Grupacija u svom hotelskom portfelju ima i Family Resort Urania u Baškoj Vodi, čime se vidi da je značajan dio turističkih ulaganja koncentrisan upravo na Makarskoj rivijeri.
Kompanija pritom jasno poručuje da hotelski biznis ne posmatra kao sporednu djelatnost, već kao dio dugoročne strategije stvaranja dodatne vrijednosti kroz ulaganja u različite poslovne oblasti.

Peti objekat praktično pred vratima
No, četiri navedena objekta uskoro bi mogla dobiti još jednog člana. Kako je BiznisInfo.ba ranije pisao, Ćorluka u samom centru Gruda završava veliki poslovno-trgovački kompleks, jednu od njegovih najvećih investicija u zapadnoj Hercegovini.
Ekipa BiznisInfo.ba početkom juna obišla je gradilište i snimila kompleksu Grudama iz zraka. Već tada je bilo vidljivo da je projekat ušao u završnu fazu i da je objekat dobio gotovo konačne konture. Kompleks će objediniti više različitih sadržaja, među kojima je posebno značajan hotel sa četiri zvjezdice:
To znači da će Ćorluka praktično dobiti još jedan hotelski objekat, ovaj put na domaćem terenu – u Grudama, gdje je i sjedište Violete. Njegovim završetkom hotelski portfelj povezan s Violetom trebao bi se proširiti na najmanje pet objekata u dvije države.
Hotelijerstvo postaje ozbiljan poslovni pravac
Sve ovo pokazuje koliko se poslovni sistem koji je Ćorluka izgradio tokom godina diversificirao. Violeta je i dalje prvenstveno prepoznatljiva kao veliki regionalni proizvođač higijenskih proizvoda, ali danas posluje u nizu drugih oblasti. Među djelatnostima u kojima posluje su proizvodnja, distribucija, maloprodaja, hotelijerstvo, ugostiteljstvo, sport i rekreacija te HoReCa segment.

U Grudama kompanija, osim svojih proizvodnih kapaciteta, ima i druge sadržaje poput ugostiteljskog objekta Bezdan 21, doma za starije i nemoćne Vita i Montessori vrtića Pony, dok je Ćorluka posljednjih godina realizovao i velike industrijske investicije. Svakako najveća investicija posljednjih godina je preuzimanje čapljinske Laste i ponovno pokretanje proizvodnje.
Posebno je značajno što sada sama kompanija govori o daljem razvoju hotelskog segmenta kao dijelu dugoročne strategije. Završetak novog hotela u Grudama mogao bi tako biti sljedeći konkretan korak u širenju ovog dijela poslovnog carstva Petra Ćorluke, koje se od Sarajeva preko Hercegovine već proširilo sve do Makarske rivijere.
Preuzimanje teksta i vizuelnog sadržaja dozvoljeno uz obavezno navođenje izvora i postavljanje linka ka originalnom tekstu na BiznisInfo.ba




