Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Južna interkonekcija jača energetsku sigurnost BiH: Energoinvest dio historijskog iskoraka
  • Preduzeće u BiH uvodi novi sistem: Radnici će morati raditi i do 52 sata sedmično
  • U Dubrovniku potpisan sporazum BiH i Hrvatske o Južnoj interkonekciji
  • Investitori sve oprezniji: Federacija BiH ponovo nije prikupila planirani novac
  • Produžava se mjera “zaključanih cijena” u FBiH
  • Posljednja šansa za Sarabon: Imovina poznate kompanije na prodaji, cijena snižena za 30 posto
  • Uspješna aukcija dionica: Konsolidacija vlasništva u Sarajevo osiguranju
  • Direktni letovi iz Sarajeva za Berlin kreću od 9. maja
  • Proizvodnja uglja u rudnicima EPBiH podbacila za 300 hiljada tona, uvoz postaje nužnost
  • Milijarder iz BiH u projektu od 50 milijardi eura: Najveća investicija u historiji Hrvatske
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Omogućeno uvezivanje radnog staža za 134 radnika rudnika uglja u sastavu koncerna EPBiH

Omogućeno uvezivanje radnog staža za 134 radnika rudnika uglja u sastavu koncerna EPBiH

0
By BiznisInfo on 07/04/2022 Ekonomija

Vlada FBiH je, na prijedlog Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, donijela Odluku o uplati zaostalih neuplaćenih obaveza za penzijsko i invalidsko osiguranje za uvezivanje radnog staža radnicima zavisnih društava – rudnika uglja u Koncernu Elektroprivrede BiH. Ovom odlukom odobreno je ukupno 4.648.303,78 KM za uvezivanje radnog staža za 134 radnika rudnika.

Riječ je o uvezivanju radnog staža za neuplaćene doprinose za PIO za 107 radnika koji su stekli uslove za penzionisanje u ukupnom iznosu od 3.938.774,05 KM, te za 27 radnika kojima su uplaćena sredstva po sudskim presudama, a nisu stekli uslove za penzionisanje, u ukupnom iznosu od 709.529,73 KM.

Privrednim društvima Rudniku uglja Kreka d.o.o. Tuzla odobreno je uvezivanje radnog staža za 23 radnika u iznosu od 469.286,17 KM, Rudniku mrkog uglja Kakanj d.o.o. Kakanj za 38 radnika iznos od 1.187.320,51 KM, Rudniku mrkog uglja Breza d.o.o. Breza KM za 27 radnika iznos od 1.307.612,89 KM, te Rudniku mrkog uglja Zenica d.o.o. Zenica za 15 radnika iznos od 754.464,64 KM i Rudniku mrkog uglja Abid Lolić d.o.o. Travnik – Bila za uvezivanje radnog staža za četiri radnika iznos od 220.089,84 KM.

Također, ovom odlukom odobreno je privrednim društvima uvezivanje radnog staža za uplaćena sredstva po sudskim presudama, radnicima koji nisu stekli uslove za penzionisanje i to Rudniku mrkog uglja Zenica d.o.o. Zenica iznos od 542.307,13 KM za 19 radnika i Rudniku mrkog uglja Breza d.o.o. Breza iznos od 167.222,60 KM za osam radnika.

Iznosi će biti isplaćeni iz sredstava zavisnih društava – rudnika uglja u Koncernu EPBiH, a obezbijeđena su Odlukom ovog javnog preduzeća od 25.5.2021. godine o odobravanju sredstava za davanje pozajmica zavisnim društvima – rudnicima uglja.

Za realizaciju ove odluke Vlada je zadužila JP Elektroprivredu BiH d.d. Sarajevo, zavisna društva – rudnike uglja u Koncernu EP BiH, Federalni zavod za penzijsko i invalidsko osiguranje, te Poreznu uprava FBiH.

U obrazloženju Odluke Federalno ministarstvo je navelo da se Elektroprivreda BiH 15.2.2022. godine obratila molbom za donošenje Odluke za uvezivanje radnog staža radnicima zavisnih društava, a na osnovu zahtjeva koje su rudnici dostavili ovom javnom preduzeću. JP EPBiH je donijela Odluku o odobravanju sredstava za davanje pozajmica rudnicima uglja, u ukupnom iznosu od 125 miliona KM. Sredstva će prvenstveno biti korištena za izmirenje dijela obaveza za doprinose za PIO zavisnih društava – rudnika uglja.

Također, u obrazloženju je istaknuto da se donošenjem ove odluke omogućuje nastavak procesa restrukturiranja rudnika uglja.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Južna interkonekcija jača energetsku sigurnost BiH: Energoinvest dio historijskog iskoraka

28/04/2026

Preduzeće u BiH uvodi novi sistem: Radnici će morati raditi i do 52 sata sedmično

28/04/2026

U Dubrovniku potpisan sporazum BiH i Hrvatske o Južnoj interkonekciji

28/04/2026

Investitori sve oprezniji: Federacija BiH ponovo nije prikupila planirani novac

28/04/2026
Tagovi
BingoNjemačkaVlada FBiHSASEVolkswagenBankeHrvatskabiznis vijestizapošljavanjeBoljiposao.comautomobiliturizamBLSEinvesticijeNaftaIzvoz
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.