Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Mega-brodovi na granici mogućeg: Zašto danas gradimo plutajuća čudovišta
  • Pogledajte kako izgleda nova dionica autoputa između Sarajeva i Beograda
  • Orbánov pad ruši najveći projekat u RS-u vrijedan milijarde eura
  • Bingo pokazuje snagu: Bh. gigant završava impresivni objekat nove generacije
  • Glavni grad BiH od danas direktnom aviolinijom povezan sa Berlinom
  • Sarajevo nastavlja obarati statističke rekorde dolazaka i noćenja turista
  • Kreće najskuplji projekt u Sloveniji: Jadran i centralnu Evropu povezuju kao nikad do sada
  • Stavljena tačka na veliku akviziciju: Milioner iz BiH preuzima perjanicu hrvatskog biznisa
  • Četvrt milijarde KM na čekanju: Struka rekla da, politika drži investiciju u pravnom vakumu
  • Novi datum i mjesto održavanja Women 100 Shop&Show Expo
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Nova velika akcija Porezne, pogledajte rezultate

Nova velika akcija Porezne, pogledajte rezultate

0
By BiznisInfo on 27/01/2025 Ekonomija
Ilustracija

Provodeći aktivnost inspekcijskih nadzora inspektori Porezne uprave Federacije BiH su u periodu od 21.-24. januara izvršili 227 kontrola, u okviru kojih su kontrolisani porezni obveznici koji obavljaju različite uslužne djelatnosti. Inspekcijski nadzori izvršeni su s ciljem provjere zakonitosti poslovanja poreznih obveznika.

U inspekcijskim nadzorima zatečeno je 536 prijavljenih radnika i 35 neprijavljenih radnika. Otkrivena su 4 objekta koji su obavljali djelatnost bez odobrenja za rad nadležnog organa, 2 porezna obveznika koji nisu imali instaliran fiskalni uređaj i 68 poreznih obveznika koji nisu evidentirali promet putem fiskalnog uređaja.

Zbog utvrđenih nepravilnosti: angažiranja neprijavljenih radnika, rada bez odobrenja nadležnog organa, neevidentiranja prometa putem fiskalnog uređaja i nepostojanja instaliranog fiskalnog uređaja zapečaćeno je 25 objekata i izdato je 136 prekršajnih naloga s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 265.100 KM.

Pregled izvršenih kontrola i utvrđenih nepravilnosti prikazujemo po kantonima:

Na području Kantona Sarajevo izvršeno je 57 kontrola, u kojima su zatečena 74 prijavljena radnika i 6 neprijavljenih radnika i 7 poreznih obveznika koji nisu evidentirali promet putem fiskalnog uređaja. Zbog utvrđenih nepravilnosti zapečaćena su 4 objekata i izdato je 26 prekršajnih naloga s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 56.000 KM.

U Tuzlanskom kantonu izvršene su 34 kontrole u kojima je zatečeno 75 prijavljenih radnika i 14 neprijavljenih radnika, 1 objekt koji nije imao odobrenje za rad i 13 poreznih obveznika koji nisu evidentirali promet putem fiskalnog uređaja. Zbog utvrđenih nepravilnosti zapečaćeno je 12 objekata i izdato je 28 prekršajnih naloga s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 54.300 KM.

U Zeničko-dobojskom kantonu izvršeno je 48 kontrola u kojima je zatečeno 105 prijavljenih radnika i 7 neprijavljenih radnika i 20 poreznih obveznika koji nisu evidentirali promet putem fiskalnog uređaja. Zbog utvrđenih nepravilnosti zapečaćen je 1 objekt i izdata su 23 prekršajna naloga s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 32.950 KM.

Na području Hercegovačko-neretvanskog kantona izvršene su 32 kontrole u kojima je zatečeno 45 prijavljenih radnika i 6 neprijavljenih radnika, 2 objekta koja nisu imala odobrenje za rad, 2 porezna obveznika koji nisu imali instaliran fiskalni uređaj i 14 poreznih obveznika koji nisu evidentirali promet putem fiskalnog uređaja. Zbog utvrđenih nepravilnosti zapečaćeno je 6 objekata i izdato je 20 prekršajnih naloga s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 42.700 KM.

U Srednjobosanskom kantonu izvršeno je 28 kontrola u kojima su zatečena 144 prijavljena radnika, 2 neprijavljena radnika, 1 obveznik nije imao odobrenje za rad i 7 poreznih obveznika koji nisu evidentirali promet putem fiskalnog uređaja. Zbog utvrđenih nepravilnosti zapečaćen je 1 objekt i izdato je 18 prekršajnih naloga s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 44.650 KM.

U Zapadno-hercegovačkom kantonu izvršeno je 8 kontrola u kojima su zatečena 24 prijavljena radnika i 2 porezna obveznika koji nisu evidentirali promet putem fiskalnog uređaja. Zbog utvrđenih nepravilnosti zapečaćen je 1 objekt i izdato je 9 prekršajnih naloga s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 17.000 KM.

Na području Unsko-sanskog kantona izvršeno je 12 kontrola u kojima je zatečeno 58 prijavljenih radnika i 3 porezna obveznika koji nisu evidentirali promet putem fiskalnog uređaja. Zbog utvrđenih nepravilnosti izdato je 5 prekršajnih naloga s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 8.000 KM.

U Kantonu Livno izvršeno je 8 kontrola u kojima je zatečeno 11 prijavljenih radnika i 2 porezna obveznika koji nisu evidentirali promet putem fiskalnog uređaja. Zbog utvrđenih nepravilnosti izdato je 7 prekršajnih naloga s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 9.500 KM.

Aktivnost inspekcijskog nadzora poreznih obveznika, bit će nastavljena i u narednom periodu, stoga se pozivaju porezni obveznici kod kojih su utvrđene nepravilnosti da usklade svoje poslovanje i da poštuju zakone kako se ne bi izlagali sankcijama i nepotrebnim troškovima.

Također, Porezna uprava Federacije BiH poziva i građane da za svaku kupljenu robu ili izvršenu uslugu traže fiskalni račun.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Porezna uprava FBiH
NAJNOVIJE

Mega-brodovi na granici mogućeg: Zašto danas gradimo plutajuća čudovišta

10/05/2026

Pogledajte kako izgleda nova dionica autoputa između Sarajeva i Beograda

10/05/2026

Orbánov pad ruši najveći projekat u RS-u vrijedan milijarde eura

10/05/2026

Bingo pokazuje snagu: Bh. gigant završava impresivni objekat nove generacije

09/05/2026
Tagovi
SASENaftaVlada FBiHturizamHrvatskaNjemačkaBLSEBoljiposao.comVolkswagenBankebiznis vijestiinvesticijeautomobiliBingoIzvozzapošljavanje
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.