Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Srbija ima fabriku u FBiH sa stotinjak radnika: Upravo su stigle mašine vrijedne 274.000 KM
  • Sarajevo domaćin međunarodne konferencije: Otpad kao resurs za razvoj cirkularne ekonomije
  • Nove prilike za trgovinsku saradnju BiH i Indonezije
  • TikTok, Google, AI ili farmaceut: Kome roditelji vjeruju kada dijete dobije temperaturu?
  • Širok asortiman i pristupačne cijene: Trend zona u BCC Sarajevo ostaje stalna modna destinacija
  • Poznata fabrika obuće proširuje kapacitete vrtića za djecu zaposlenih: Briga o radnicima sastavni dio razvoja
  • Preminuo drugi najbogatiji Nijemac
  • Njemačka postala najveći strani investitor u BiH: Iza velikog uspona stoji jedna kompanija
  • Prosječna neto plata RS u julu iznosila 1.688 KM
  • Cijene nafte nastavile da padaju nakon najave novih američkih sankcija Iranu
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Finansije»Najbogatiji penzioni fond na svijetu izašao iz devet kompanija
Finansije

Najbogatiji penzioni fond na svijetu izašao iz devet kompanija

BiznisInfoBy BiznisInfo18/01/2018Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Norveški državni penzioni fond objavio je da je iz etičkih razloga prodao udjele u devet kompanija, uključujući nekoliko brodara sa sjedištem u Aziji i proizvođače oružja povezane s proizvodnjom nuklearnog naoružanja.

Norveški Vladin globalni penzioni fond spada među najveće stabilizacione fondove u svijetu, a finansira se prihodima od prodaje nafte. Kreiran je za potrebe finansiranja norveškog penzionog i zdravstvenog sistema ulaganjima u inostranstvo. U njegovom su vlasništvu dionice gotovo devet hiljada kompanija iz cijelog svijeta. Odluku o prodaji udjela u grupi kompanija donijeli su na savjet panela za etička pitanja, prenijele su agencije.

Brodarske kompanije nasukavale su otpisane brodove u rezalištima u Bangladešu i Pakistanu, gdje su radnici prisiljeni da rade u veoma lošim uslovima, objasnili su članovi panela.

Grupa uključuje “Evergreen Marine Corp of Taiwan”, “Korea Line Corp” i kompanije sa sjedištem u Tajlandu “Precious Shipping PCL” i “Thoresen Thai Agencies PCL”. Iz istog je razloga južnokorejska brodarska kompanija “Pan Ocean Co. Ltd” uvrštena na popis za posmatranje, navodi se u saopštenju.

Zbog uloge u proizvodnji nuklearnog oružja norveški je fond prodao udjele u AECOMu, “Fluor Corpu” i “Huntington Ingalls Industriesu” sa sjedištem u Sjedinjenim Državama, te u “BAE Systemsu”.

Prodat je i udio u poljskoj kompaniji za razvoj nekretnina “Atal” budući da je jedan od njenih podizvođača koristio radnike iz Sjeverne Koreje, koji su takođe radili u teškim uslovima, navode u norveškom fondu. 

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

Srbija ima fabriku u FBiH sa stotinjak radnika: Upravo su stigle mašine vrijedne 274.000 KM

25/08/2026

Sarajevo domaćin međunarodne konferencije: Otpad kao resurs za razvoj cirkularne ekonomije

25/08/2026

Nove prilike za trgovinsku saradnju BiH i Indonezije

25/08/2026
IZDVOJENO

Saća Prnjavorac govori za BiznisInfo.ba o Tešanjskom sajmu privrede: Partnerstvo sa SAD-om prilika je za nove investicije

20/08/2026

Život je pun premijera: ProCredit Bank predstavila novu Mastercard kreditnu karticu

20/08/2026

Siguran NET – pouzdana zaštita za vaše poslovanje

20/08/2026
Tagovi
VolkswagenNjemačkaVlada FBiHNaftaIzvozzapošljavanjeBingoBankeautomobiliinvesticijeSASEtop pričeturizamBLSEbiznis vijestiHrvatska
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.