Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Skoro dva miliona KM za uvezivanje staža radnicima RMU Zenica
  • 22 miliona KM i 8 spratova: Pogledajte kako napreduje gradnja novog sjedišta Autocesta FBiH
  • Uskoro stiže novi zdravstveni saputnik zasnovan na vještačkoj inteligenciji – pravo na vaš zglob
  • Nastavlja se projekat izgradnje Nacionalnog stadiona BiH u Zenici, završen idejni projekat
  • Mislite da su svi PVC prozori isti? Razlika se vidi na računu i osjeti u domu
  • Promocija knjige „Ne talasaj“ autorice Lejle Hadžimešić 16. jula u Sarajevu
  • UNDP pokreće TravelShift: Mladi kreiraju nova rješenja za budućnost održivog turizma u BiH
  • Volkswagen planira ukinuti do 100.000 radnih mjesta
  • “Historijski trenutak” za Hrvatsku: Probijen tunel Kozjak
  • Nastavlja se epska borba za Addiko: NLB povukla ključni potez, srbijanski biznismen izgubio mogućnost “veta”
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Mnogo prostora za unapređenje trgovinske saradnje BiH i Poljske

Mnogo prostora za unapređenje trgovinske saradnje BiH i Poljske

0
By BiznisInfo on 29/08/2018 Ekonomija
Vanjskotrgovinska komora

Trgovinska razmjena između Poljske i BiH ima mnogo prostora za napredak, a pokrivenost uvoza izvozom koja je u prošloj godini iznosila 28 posto, u prvih sedam mjeseci ove godine dostigla je 37 posto, istaknuto je danas tokom Poslovnih susreta privrednika Bosne i Hercegovine i Republike Poljske koji su održani u Vanjskotrgovinskoj komori BiH (VTK BiH) u Sarajevu.

Koordinator Evropske preduzetničke mreže u FBiH i načelnik odjela za EU poslove i projekte u VTK Amir Hujić kazao je da učestvuju predstavnici 30 firmi – 15 iz BiH i 15 iz Poljske iz sektora prehrane, klimatizacije i grijanja, sektora metaloprerade i autodijelova koji će nakon plenarne sjednice imati priliku i za B2B susrete.

– BiH je u deficitu u vanjskotrgovinskoj razmjeni sa Poljskom, ukupna razmjena je 622 miliona KM, a od toga je 460 miliona na strani uvoza. U izvozu BiH dominira aluminijum, tekstilni proizvodi i naftna ulja, dok najviše uvozimo koks i mesne prerađevine – kazao je Hujić.

Posebno je izdvojio velike potencijale BiH kada je riječ o prehrani i proizvodnji zdrave hrane, dodajući da su Poljaci jako zainteresovani za tu proizvodnju.

Poljska privredna delegacija, prema riječima koordinatorice Evropske preduzetničke mreže Zapadne Poljske Agnieszke Turynske, u ponedjeljak je bila u Banjoj Luci na sličnom sastanku.   

– Nadamo se da će i ovaj susret privrednika biti uspješan kao što je to bilo i u Banjoj Luci i da ćemo uspjeti da uspostavimo i razvijemo dobru saradnju. Mi smo ovdje zahvaljujući Evropskoj preduzetničkoj mreži koja pomaže različitim preduzetnicima iz EU, ali i van nje, kao što su naprimjer BiH, Kina, Čile, Brazil itd. u procesu internacionalnizacije, integracije i zajedničkog poslovanja – kazala je Turynska.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Što se tiče finansiranja, kako je dodala, sredstva dobijaju iz komisija EU, kao i iz poljskog budžeta, a njihove aktivnosti usmjerene su ka malim firmama da bi mogle da se razviju i pojave na tržištu.  (Fena)

 

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
VTKBiH
NAJNOVIJE

Skoro dva miliona KM za uvezivanje staža radnicima RMU Zenica

14/07/2026

22 miliona KM i 8 spratova: Pogledajte kako napreduje gradnja novog sjedišta Autocesta FBiH

14/07/2026

Uskoro stiže novi zdravstveni saputnik zasnovan na vještačkoj inteligenciji – pravo na vaš zglob

14/07/2026

Nastavlja se projekat izgradnje Nacionalnog stadiona BiH u Zenici, završen idejni projekat

14/07/2026
Tagovi
Bankebiznis vijestizapošljavanjeHrvatskaBLSEVlada FBiHautomobiliIzvoztop pričeturizamVolkswagenNjemačkaBingoSASEinvesticijeNafta
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.