Milkos: Sa razočarenjem obustavljamo investicije vrijedne 50 miliona KM

0

Sarajevska mljekara Milkos zapošljava 130 radnika i otkupljuje mlijeko od preko 1.000 farmera osiguravajući im time mogućnost poslovanja. Jedina su velika bh. mljekara sa 100-postotnim domaćim kapitalom. Od 2014. do danas u poslovanje su investirali preko 30 miliona KM a prodaju vrše na tržištu BiH, zemalja CEFTA-e i Evropske unije. Izvoze i u Tursku. Dodatno, kompanija koja vrši distribuciju njihovih proizvoda zapošljava još oko 200 ljudi.

U toku 2019. godine započeli su brojne projekte. U 2020. godinu ušli su sa ambicioznim planom investiranja koji se penje na 50 miliona KM. Zbog lošeg poslovnog ambijenta za koji smatraju odovornim Vladu Federacije BiH i Ministarstvo poljoprivrede, investicije su za sada obustavljene.

Loš poslovni ambijent

– Uviđajući značaj primarne poljoprivredne proizvodnje, počeli smo prije 11 godina investicije u primarnu poljoprivrednu proizvodnju kroz farmu Spreča u Kalesiji koja danas zapošljava oko 70 radnika. Do sada je investirano preko 20 miliona KM u obnovu, izgradnju i rekonstrukciju uz nabavku krava i edukaciju kadrova. Planirane investicije u farmu Spreča iznose oko 50 miliona KM ali su usporene zbog lošeg poslovnog ambijenta koji je neusaglašen sa EU članicama što domaću poljoprivrednu proizvodnju stavlja u podređen položaj po pitanju konkurentnosti – kaže za BiznisInfo direktor Milkosa Adin Fakić.

Odgovornost za loš poslovni ambijent imaju Vlada FBiH i Ministarstvo poljoprivrede.

– Vlada FBiH zbog izostavljanja poljoprivrede iz reformske agende a Ministarstvo poljoprivrede zbog neispunjavanja zakonskih obaveza po pitanju minimalnog procenta budžeta za poljoprivredu, nepridržavanja Strategije srednjeročnog razvoja poljoprivrede i izostanka podrške za kapitalna ulaganja u proteklih 8 godina – kaže Fakić.

Napominje kako je osim toga, BiH iz IPA fondova namijenjenih za razvoj poljoprivrede izgubila oko 300 miliona eura.

Velika neizvjesnost

– Zbog svega navedenog postoji velika neizvjesnost kada su u pitanju investicije jer se vlast ne pridržava vlastitih strategija, programa, budžeta i subvencioniranja primarne poljoprivredne proizvodnje što za uzrok ima stagnaciju i u našim investicijama. Uvođenjem stanja prirodne nesreće dobili smo i preusmjeravanje dijela sredstava iz budžeta za poljoprivredu za potrebe sjetve a koji isključuje pravna lica i obrte dodjeljujući po krajnjem korisniku po 1.000 KM što nema nikakav efekat po stabilnost poljoprivrede i povećanje njene konkurenosti kroz iskorištavanje potencijala za razvoj i intenzivnu proizvodnju – smatra Fakić.

Kaže kako ni tzv. “korona zakon” koji je došao sa velikim zakašnjenjem nije prepoznao važnost i specifičnosti poljoprivrede pa je kompanija sa razočarenjem privremeno obustavila dalje investicije.

Kako Fakić kaže, one su u ovim uslovima i okolnostima dugoročno neodržive.

– Te investicije su se odnosile na farmu muznih krava sa robotima, na staklenike za proizvodnju povrća, proizvodnju organskog voća, preradu stajnjaka, proizvodnju hrane za životinje itd… Za sada, zbog loše poslovne klime privremeno obustavljamo investiranje sa fokusom na održanje, povećanje i servisiranje postojeće proizvodnje i osiguranje zadržavanja radnih mjesta. Za sada ćemo se posvetiti optimizaciji proizvodnje mlijeka, povećanju broja košnica pčela i uzgoju organskog meda, kao i preradi voća iz našeg voćnjaka koji ima površinu od 15 ha a uzgajamo jabuku i krušku – kaže nam Fakić.

Fokus na održavanje

Što se mljekare tiče, stručni razvojni tim radi konstatno na novim proizvodima a to će nastaviti da radi i u budućnosti kako bi povećavali asortiman i prilagodili se zahtjevima kupaca i prehrambenih navika koje se dinamično mijenjaju.

– Osim toga, naročito smo fokusirani na HORECA tržište i zadovoljavanje specifičnih zahtjeva za određenim proizvodima i pakovanjima a u skladu s tim napravljeni su novi pogoni koji će zadovoljiti kriterije tog tržišta koje će, nadamo se, brzo stati na noge i oporaviti se – kaže Fakić.

Podsjetimo da Sarajevska mljekara Milkos zapošljava 130 radnika i otkupljuje mlijeko od preko 1.000 farmera osiguravajući kontinuitet otkupa uz obavezu otkupa svih proizvedenih količina mlijeka bez ograničenja kako bi farmerima obezbijedila dugoročnu sigurnost plasmana sirovine a što im pomaže u planiranju investicija i osavremenjavanju proizvodnje. Osim toga, kompanija koja vrši distribuciju Milkos proizvoda ima oko 200 zaposlenih u cijeloj BiH a kada se sve skupa sabere može se steći dojam o važnosti ove kompanije za zapošljavanje.

Izvoz u EU i Tursku

– Kao jedina velika bh. mljekara sa 100-postotnim domaćim kapitalom do sada smo investirali preko 30 miliona KM nakon privatizacije koja je bila 2004. i od tada poslujemo uspješno vršeći prodaju na tržištu BiH kao i na tržištu zemalja CEFTA i EU uz dobijanje dozvola za izvoz u EU i Tursku što objektivno govori o opremljenosti mljekare i educiranosti stručnog kadra i radnika a u cilju proizvodnje kvalitetnih proizvoda standardnog kvaliteta i konkurentne cijene – kaže Fakić.

Osim toga, Milkos ostvaruje saradnju sa naučnim i obrazovnim institucijama kao što su Veterinarski i Poljoprivredni fakultet kao i Srednje poljoprivredne škole iz Sarajeva i Hadžića čiji studenti i učenici obavljaju praktičnu nastavu u pogonima ove kompanije u Sarajevu i na farmi u Kalesiji.

B. Šutvić