Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Isplaćeno 7,8 miliona maraka za podsticaje
  • Ovo je dionica autoputa u FBiH duga 7,2 kilometra koja se ne koristi već pet godina
  • Intesa Sanpaolo Banka realizirala prvu instant transakciju u BiH
  • Dell Pro 15 Essential – jedan laptop za sve poslovne zadatke
  • Ko je dao 1,7 miliona KM za dionice: Krenula velika borba za preuzimanje Privredne banke Sarajevo
  • Veliki preokret u borbi za Addiko: EBRD stao uz NLB, saga još nije završena
  • Nova nada za bh. industrijskog giganta: Može li afrička država spasiti Koksaru Lukavac?
  • m:tel NetBiz: internet rješenje koje olakšava vaše poslovanje
  • Nova šoping destinacija u Fojnici: Uz poklone i miris roštilja otvoren tržni centar YuFo
  • Novi vikend, novi ritam: Urban Alta Sunset Sessions ponovo osvaja Sarajevo!
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Banke»Ko je dao 1,7 miliona KM za dionice: Krenula velika borba za preuzimanje Privredne banke Sarajevo
Banke

Ko je dao 1,7 miliona KM za dionice: Krenula velika borba za preuzimanje Privredne banke Sarajevo

Goran MrkićBy Goran Mrkić20/07/2026Updated:20/07/2026Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Zgrada u kojoj je sjedište Privredne banke Sarajevo u Sarajevu
Zgrada Privredne banke Sarajevo

Na Sarajevskoj berzi danas je obavljena velika trgovina dionicama Privredne banke Sarajevo, vrijedna čak 1,7 miliona KM. Ova trgovina je naročito interesantna jer dolazi nakon što je najavljeno dobrovoljno preuzimanje ove banke, piše BiznisInfo.ba.

Kroz deset transakcija danas je prometovano ukupno 6.848 dionica po cijeni od 250 KM po dionici, što čini udio od 1,75 posto ukupnog kapitala banke.

Podsjetimo, BiznisInfo.ba je krajem prošlog mjeseca prvi objavio da goraždanski privrednik Halil Oković priprema dobrovoljnu ponudu za preuzimanje Privredne banke Sarajevo.

Oković direktno i preko svojih kompanija OKAC i Goraždeputevi trenutno kontroliše oko 22,5 posto dionica banke, a cilj najavljene ponude je preuzimanje preostalih dionica od zainteresovanih dioničara.

Banka je prošle godine ostvarila dobit od 9,3 miliona KM, što je nešto manje nego godinu ranije kada je zaradila 12,3 miliona maraka.

Kupac još nije poznat

Za sada nije poznato ko stoji iza današnje velike trgovine niti da li je ona na bilo koji način povezana s planiranim Okovićevim preuzimanjem banke. Identitet kupca i prodavca trebao bi biti poznat narednih dana.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Upravo zbog toga današnja transakcija izaziva dodatnu pažnju tržišta, jer je obavljena u trenutku kada se očekuju novi koraci u procesu preuzimanja Privredne banke Sarajevo.

Podsjetimo, riječ je o dobrovoljnoj ponudi za preuzimanje, što znači da će konačan uspjeh zavisiti od broja dioničara koji budu spremni prodati svoje udjele po ponuđenoj cijeni, koja još nije objavljena.

BiznisInfo.ba će pratiti daljnji razvoj događaja i objaviti nove informacije čim budu dostupni podaci o tome ko je učestvovao u današnjoj velikoj transakciji. Istovremeno, očekuje se da Oković objavi konkretnu ponudu sa cijenom koju nudi za sve preostale dionice banke.

Ko je Halil Oković

BiznisInfo.ba je nedavno objavio detaljnu analizu poslovnog carstva Halila Okovića, koje obuhvata kompanije iz namjenske industrije, građevinarstva, putogradnje i bankarstva.

Oković je najveći privatni dioničar kompanije Unis Ginex, vodećeg proizvođača kapisli u ovom dijelu Evrope, u kojoj posjeduje oko 23,6 posto dionica, dok Federacija BiH ima većinski paket.

Istovremeno, jedan je od ključnih vlasnika kompanije PTG (Pobjeda Technology Goražde), gdje kontroliše oko 45 posto vlasništva. Njegov poslovni sistem čine i građevinske kompanije OKAC, Goraždeputevi i GPD Drina, koje godinama učestvuju u realizaciji brojnih infrastrukturnih projekata.

Preuzimanje teksta i vizuelnog sadržaja dozvoljeno uz obavezno navođenje izvora i postavljanje linka ka originalnom tekstu na BiznisInfo.ba

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
akvizicije Banke banke u BiH biznis vijesti Halil Oković Okac Privredna banka Sarajevo Sarajevska berza
NAJNOVIJE

Isplaćeno 7,8 miliona maraka za podsticaje

20/07/2026

Ovo je dionica autoputa u FBiH duga 7,2 kilometra koja se ne koristi već pet godina

20/07/2026

Intesa Sanpaolo Banka realizirala prvu instant transakciju u BiH

20/07/2026

Dell Pro 15 Essential – jedan laptop za sve poslovne zadatke

20/07/2026
Tagovi
turizamVolkswagenHrvatskaNaftazapošljavanjeIzvoztop pričeinvesticijeBLSESASEbiznis vijestiVlada FBiHNjemačkaautomobiliBankeBingo
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.