Huawei i SAD: Šta je ostalo od velike ljubavi

0

Huawei je nekada imao velike ambicije da poveća svoje prisustvo u SAD-u. Amerika jeste samo mali dio Huaweijevog biznisa, ali najveći svjetski dobavljač telekomunikacija i drugi najveći prodavač pametnih telefona na svijetu, želio je znatno veće prisustvo u ovoj zemlji.

Američko tržište vidio je kao priliku za rast poslovanja sa pametnim telefonima i priliku za prodaju IT opreme velikim kompanijama.

Futurewei, Huaweijeva američka ispostava za istraživanje i razvoj, bila je dio tih napora. Huawei, poznat po velikom ulaganju u istraživanje i razvoj, ulio je milione u Futurwei tokom gotovo dva desetljeća. Istraživački centri omogućili su Huaweiu da iskoristi brojne resurse zemlje za tehnološku inovaciju u vrijeme kada ne samo da su željeli širiti se u SAD-u, već su se rapidno širili u cijelom svijetu i pripremali se da postanu lider u uvođenju 5G tehnologije, piše CNN Business.

Restrikcije Bijele kuće

Ali ambicije kompanije u SAD-u, posebno Futureweijeve, zaustavljene su kampanjom pritiska Bijele kuće koja sada traje gotovo godinu dana. Ograničenja su pogodila Huaweijev posao na više frontova: zabranjivanje kupovine od ključnih američkih dobavljača i prijetnja prodaji telekomunikacijske opreme na ruralnim američkim tržištima.

Takođe su učinili ilegalnim da Futurwei vrši transfer thnologije na lokacije Huaweia izvan SAD-a, što je rezultate Huaweijevih istraživanja učinilo gotovo beskorisnim.

Kao rezultat toga, Futurewei je otpustio osoblje, zatvorio urede i gubi partnerstvo s američkim univerzitetima, što bi moglo ugroziti njegovu poziciju vodećeg tehnološkog inovatora.

Može li Huawei bez SAD-a

Iako su neki rukovoditelji izjavili da bi Huawei mogao napustiti Ameriku, kompanija rizikuje velike gutbike ako se to desi. Njegove investicije u SAD-u relativno su mali dio ukupnog budžeta za istraživanje i razvoj, no one odražavaju važnost prisustva u zemlji u kojoj su tehnološki talenti, ulagački kapital i akademska istraživanja, kao i druge vodeće kompanije, okupljene.

“Ne možete izmjeriti inovacije koje se još nisu desile, tako da još neko vrijeme nećemo znati koje bi posljedice napuštanja SAD-a bile”, kazao je Scott Kennedy, viši savjetnik u Centru za strateške i međunarodne studije.

“To je poput kisika. Nikad niste sigurni koliko je on značajan dok ga nemate.”

Sa svoje strane, Huawei je insistirao da će biti u redu ako bude prisiljen napustiti SAD, ali to nije put kojim želi krenuti. “Huawei se želi sastati s američkim vladinim dužnosnicima kako bi se došlo do rješenja, ali teško dolazimo do ljudi koji žele govoriti sa nama”, navela je kompanija u izjavi za CNN Business.

Istraživanje i razvoj

Početkom 2000-ih, Huawei je poduzeo široku strategiju “globalizacije”, pokušavajući promijeniti svoj imidž kineskog telekom operatera u globalnu mrežu mobilnih usluga kakva je danas. Upravo u tom duhu Huawei je 2001. godine osnovao svoje američke operacije u Planu u Teksasu i započeo izgradnju centara za istraživanje i razvoj širom zemlje.

Huawei je 2011. godine u Americi obilježio desetogodišnjicu djelovanja otvaranjem Futurwei sjedišta za istraživanja i razvoja veličine 200.000 kvadratnih metara u Santa Clari, u Kaliforniji. Iz kompanije je tada saopćeno da centar uključuje „najmodernije istraživačke laboratorije“ i da će fokus biti na „komunikacijskim rješenjima sljedeće generacije za američke kupce, istovremeno podržavajući Huaweijeve globalne istraživačke i razvojne napore.“

No biznis za Huawei u SAD-u postaje teži sljedeće godine, nakon što je američki Komitet za obavještajne poslove objavio izvještaj u kojem se tvrdi da kompanija predstavlja rizik po nacionalnu sigurnost i privatnost korisnika.

Crna lista

Bez obzira što je Huawei dugo poricao takvu mogućnost, Bijela Kuća je u maju Huawei i 69 njegovih pridruženih kompanija stavila na crnu listu izvoznika, ograničavajući američke kompanije da im prodaju bez dozvole. Odjel za trgovinu prošle sedmice je produžio privremeno izuzeće od tog pravila, ali pojašnjavajući da se ono odnosi na prodaju dijelova za postojeće proizvode – ne na nove.

Takođe je na crnu listu dodato još 45 Huaweijevih podružnica.

Crna lista ima očigledne posljedice za Huawei, onemogućavajući ga da kupuje je od važnih američkih dobavljača, poput Googlea (GOOG) i Intel (INTC).

Ali to je stvorilo problem i Futurewei-u. To je značilo da američki centri u okviru Futureweia više ne mogu prenositi intelektualno vlasništvo ili prenositi povjerljive poslovne informacije u kinesko sjedište Huaweija ili druge podružnice sa crne listi širom svijeta, objavila je ta kompanija.

Zatvaranje ureda i otpuštanje

Dakle, istraživanje i razvoj urađen u Futurewei centrima zapravo se ne mogu implementirati u nove proizvode Huaweia.

Prošlog mjeseca Huawei je otpustio oko 600 američkih zaposlenika Futurewei-a – što je otprilike polovina ukupne radne snage u kompaniji u SAD-u- i zatvorio nekoliko uredskih lokacija. Najmanje 200 tih otpuštanja bilo je iz vodećeg istraživačkog centra u Santa Clari.

Budućnost Futureweija

Preostali zaposlenici Futureweija fokusirat će se na dovršetak projekata koji su već bili u toku prije ograničenja, rekao je Tim Danks, Huaweijev rukovodilac zadužen za vođenje partnerstava i upravljanje rizikom. Za sada intelektualno vlasništvo za te projekte će ostati u SAD-u jer se kompanija nada kompromisu s Bijelom kućom.

No, vjerojatnost da će se naći kompromis čini se mršavom, kažu analitičari.

“Možda se nadaju promjeni administracije, promjeni prioriteta. No postoji konsenzus da je Huawei problem … a ta zabrinutost će nadživjeti Trumpa.”

Konkretno, to bi moglo značiti da Huaweijeva stalna ulaganja u istraživanje i razvoj u SAD-u završavaju – nigdje. Ovisno o tome o kakvim se projektima radi, to bi mogao biti pravi gubitak za kompaniju.

Danks nije precizirao prirodu projekata koji su u toku. No u prošlosti su Futureweijevi radnici razvili tehnologije povezane sa osnovnim područjima poslovanja Huaweija, kao što je metod za mašinsko učenje na bežičnim mrežama i jedan za šifrirani prijenos podataka u 5G mrežama, prema podacima američkog ureda za patente.

Šta dalje

Nije jasno hoće lili Huawei ulagati dalje u nove američke istraživačke projekte. Huawei je uložio 500 miliona dolara u Futurewei u 2018. godini i planirao je uložiti 600 miliona dolara u 2019. godini prije nego što je stavljen na crnu listu.

“To otežava istraživanje i razvoj namijenjene za buduće proizvode”, rekao je Danks.

Osim toga, mnogi američki istraživački univerziteti prekinuli su posljednjih mjeseci partnerstvo sa Huaweiem, poštujući upozorenje Bijele kuće.

Huawei je prošle godine imao preko 50 istraživačkih partnerstava s američkim univerzitetima.

Istraživačka partnerstva

Od 2014. do 2018. kompanija je američkim sveučilištima platila u poklonima i ugovorima više od 10 miliona dolara, pokazuju podaci Ministarstva obrazovanja. Ali u posljednje vrijeme, MIT, Stanford, Princeton, kalifornijski univerzitet San Diego i drugi prekinuli su istraživačke i finansijske veze sa kineskom komoanijom koja se našla na izvoznoj crnoj listi.

Huawei, međutim, kaže da prepreke u Sjedinjenim Državama ne usporavaju njegove razvojne napore u ostatku svijeta. Navode da još uvijek imaju istraživačka partnerstva sa više od 300 univerziteta na globalnom nivou te da je Huawei započeo istraživanje na 6G  tehnologiji- novoj generaciji tehnologije bežičnih mreža – u Kanadi, u partnerstvu s nekoliko institucija.

“Kao globalni lider u telekomunikacijama, moramo gledati na budućnost bez obzira na  trenutnu političku klimu.“