Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Stotine posjetilaca i vrhunski izlagači: Premijerno izdanje “Toplik Gastro Festa” ispunilo očekivanja
  • Od Binasa do Rheinmetalla: Kako je vojna industrija postala jedan od najvećih biznisa na Balkanu
  • Osigurana dva miliona KM: Potpisan ugovor za nastavak realizacije završne faze Južne obilaznice Gruda
  • Vlasnik brenda sladoleda Leone preuzeo hrvatsku firmu s 122 radnika i ulazi u novi biznis
  • Kineski aviogigant uvodi letove za Zagreb: Tri puta sedmično iz Pekinga širokotrupnim avionom
  • U junu prikupljeno više od milijardu KM od indirektnih poreza
  • Banja Luka raspisala konkurs za dodjelu besplatnih placeva, ko može aplicirati
  • “Elektroprenos BiH” pokrenuo investicije teške više od 150 miliona KM
  • Počela izgradnja Postrojenja za tretman otpadnih voda: Zenica započela jedan od najvećih ekoloških projekata u svojoj historiji
  • Snimci s gradilišta: Kreće gradnja nove dionice XII transverzale vrijedne 6,7 miliona KM
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Gadžić: Aluminij i dalje u problemima, nužna dokapitalizacija
Kompanije

Gadžić: Aluminij i dalje u problemima, nužna dokapitalizacija

BiznisInfoBy BiznisInfo06/10/2017Updated:06/10/2017Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Najveći bh. izvoznik, mostarski Aluminij i dalje se nalazi u iznimno složenoj situaciji, a kao nužnost opstanka kompanije nameće se dokapitalizacija, rekao je generalni direktor Aluminija Mario Gadžić u intervjuu za bh. izdanje Večernjeg lista.

Nova uprava koja je Aluminij preuzela 2016. godine zatekla je ogroman dug zbog kojeg je daljnje poslovanje mostarskog giganta postalo upitno.

– Dugovi Aluminija bili su i još su uvijek iznimno visoki. Mi smo, zasad, dobili samo prvo poluvrijeme. Elektroprivredi HZ HB Aluminij, prema knjigama, duguje više od 185 miliona maraka i to je dugovanje koje je nastalo temeljem nepovoljnih i nepromišljenih dugoročnih ugovora prethodnih uprava – kazao je Gadžić.

Aluminij ne može otplatiti taj dug iz vlastitoga poslovanja, kazao je generalni direktor, istaknuvši kako je jedino rješenje dokapitalizacija, međutim Aluminij neće biti interesantan potencijalnim investitorima dok god je Elektroprivreda HZ HB najveći vjerovnik.

U prvih šest mjeseci 2017. godine donekle je stabilizirano stanje u Aluminiju, no u drugoj polovini godine, zbog rasta cijena električne energije, Aluminij bilježi mjesečni operativni gubitak od oko tri miliona maraka.

Mario Gadžić

– Na kraju ove godine akumulirani će gubitak premašiti iznos temeljnog kapitala pa, da budemo iskreni do kraja, adekvatnost kapitala ozbiljno je upitna. Uzimajući u obzir sve te okolnosti, dokapitalizacija je apsolutno nužna, i to ne danas, nego jučer. Na tom tragu pripremamo slanje opsežne dokumentacije i poziva svim vlasnicima za započinjanje procesa dokapitalizacije Društva – poručio je Gadžić.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Podsjetio je da je Aluminij najveći izvoznik u vanjskotrgovinskoj bilanci BiH, da od poslovanja Aluminija direktno i indirektno ovisi 40 000 ljudi te da Aluminij ima sudbinsko značenje za ukupnu privredu i ekonomsko-socijalnu stabilnost, zbog čega bi u interesu države spas Aluminija morao biti prioritet.

– Dokapitalizacija, restrukturiranje u cilju jačanja konkurentnosti Aluminija te neki oblik intenzivnijeg uključivanja države kroz razvojnu banku ili pronalazak strateškog partnera nužni su koraci kako bi Aluminij u konačnici postao i održivim. Aluminij nužno treba svježi kapital kako bi u cijelosti restrukturirao svoje poslovanje te zadržao položaj ključnog pokretača razvitka BiH u cjelini – smatra generalni direktor Aluminija.

On se osvrnuo i na medijske napise o ulasku ruskog kapitala u Aluminij, istaknuvši kako se radi o neutemeljenim špekulacijama.

– To su potpuno neutemeljene tabloidne konstrukcije koje nemaju nikakvo uporište u stvarnosti i nevrijedne su pažnje. Uostalom, vlasnička struktura Aluminija nije tajna: Vlada Federacije BiH ima 44 posto udjela, mali dioničari 44 posto i Vlada Republike Hrvatske 12 posto. U vezi s konstruiranom pričom o ruskom utjecaju, objavljeno je čak i kako će Aluminij proces proizvodnje prebaciti na plinske pogone, zbog čega bi ruske kompanije povećale izvoz plina u BiH preko Luke Ploče, a samim time povećale i ukupan ruski utjecaj na ekonomiju BiH. Riječ je o potpunom nepoznavanju tehnologije proizvodnje aluminija ili o ciljano zlonamjernim tezama – kazao je Gadžić.

 

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Aluminij Mostar
NAJNOVIJE

Stotine posjetilaca i vrhunski izlagači: Premijerno izdanje “Toplik Gastro Festa” ispunilo očekivanja

02/07/2026

Od Binasa do Rheinmetalla: Kako je vojna industrija postala jedan od najvećih biznisa na Balkanu

02/07/2026

Osigurana dva miliona KM: Potpisan ugovor za nastavak realizacije završne faze Južne obilaznice Gruda

02/07/2026

Vlasnik brenda sladoleda Leone preuzeo hrvatsku firmu s 122 radnika i ulazi u novi biznis

02/07/2026
Tagovi
zapošljavanjetop pričebiznis vijestiVolkswagenautomobiliVlada FBiHinvesticijeSASENjemačkaBingoturizamBankeIzvozBLSEHrvatskaNafta
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Loading Comments...