EU produžava carine na bicikle iz Kine

0

Evropska unija produžila je antidampinške carine na uvoz bicikala iz Kine za još pet godina, prema informaciji objavljenoj u službenom biltenu, na temelju procjene da bi njihovo ukidanje otvorilo vrata bujici uvoza.

EU naplaćuje antidampinške carine na uvoz bicikala iz Kine od 1993. godine, trenutno po stopi od 48,5 posto.

Potrošači u EU godišnje kupe oko 18 miliona bicikala, uz udio lokalnih dobavljača u tržištu od nešto više od 60 posto. Udio kineskog uvoza iznosi samo četiri posto a udio uvoza iz drugih zemalja oko 17 posto.

Kineski proizvođači imaju pritom rezervne kapacitete za proizvodnju još 37 miliona bicikala, stoji u službenom biltenu EU-a. Proizvodnja bicikla proglašena je strateškim sektorom u aktualnom kineskom petogodišnjem planu, a uvrštena je i u inicijativu Made in China 2025.

EU strahuje da bi Kinezi mogli prejeftino prodavati bicikle

To znači da su “velike šanse” da bi kineski proizvođači u slučaju ukidanja carina ponovo posegnuli za praksom prodaje bicikala po nerealno niskim cijenama, a povećali bi i obujam prodaje, strahuju u Bruxellesu.

Upozoravaju također da na troškove inputa kineskih firmi utiče državna intervencija.Kineski službenici nisu odmah reagirali na Reutersov zahtjev da komentiraju produljenje carina.

U europskom udruženju proizvođača bicikala izrazili su zadovoljstvo tim potezom. Da su carine ukinute, kineski izvoznici istisnuli bi s europskog tržišta domaće proizvođače, kao što pokazuju slučajevi SAD-a i Japana, dodaju.

Sektor proizvodnje bicikala u EU čini nešto više od 400 uglavnom manjih kompanija. Godišnje ostvaruju prihode od ukupno 12 milijardi eura, a izravno i neizravno zapošljavaju 100 hiljada radnika, navode u udruženju.

Godine 2013. EU je uveo carine i na uvoz bicikala iz Indonezije, Malezije, Šri Lanke i Tunisa, a 2015. popisu je dodao i uvoz iz Pakistana, Kambodže i Filipina, uz određena izuzeća.

U januaru ove godine Bruxelles je uveo carine po stopi od 79,3 posto i na uvoz električnih bicikala iz Kine. Peking je izrazio “duboku zabrinutost” zbog tog poteza, tvrdeći da mu se tržište protivi i da će razmotriti moguću reakciju.

Hina