Dolar se u ponedjeljak na međunarodnim tržištima zadržao nedaleko najnižih nivoa u 13 mjeseci prema košarici najvažnijih svjetskih valuta, dok ulagači u potrazi za novim smjernicama čekaju objavu najnovijih ekonomskih pokazatelja s obje strane Atlantika.
Dolarov indeks, koji mjeri vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, jutros je ojačao blagih 0,2 posto, na 93,450 bodova, i drži se nedaleko najnižih nivoa od juna 2016. godine, na koje se spustio u četvrtak. Jutros je djelimično nadoknadio gubitke zabilježene u petak, kada je trgovinski dan završio u minusu 0,6 posto.
Na sličnom postotnom dobitku dolar je bio i prema euru, kojim se jutros trgovalo po 1,1724 dolara. Američka valuta nije bilježila veće promjene prema japanskoj, zadržavši se na 110,62 jena.
I kurs funte prema dolaru stagnirao je jutros u trgovanju, na 1,3107 dolara, i drži se nadomak najviših nivoa u 10 mjeseci, od 1,3159 dolara, koje je u jednom trenutku dosegnula u četvrtak.
Američku valutu pritišću političke neizvjesnosti nakon neuspjele reforme zdravstvenog sistema koju je u kampanji naveliko obećavao predsjednik Donald Trump, pa je sada pod znakom pitanja čitav niz drugih obećavanih mjera, uključujući priželjkivane izmjene u poreznom sustavu i brojne poticajne mjere za ekonomiju.
Dolar je od početka godine prema euru oslabio više od 11,5 posto, pokazuju podaci Reutersa.
Na daljnja kretanja toga valutnog para uticaće novi pokazatelji iz matičnih ekonomija. Ova će sedmica obilovati objavom mnoštva ekonomskih pokazatelja iz eurozone i Sjedinjenih Država, a započeće s procjenama inflacije u eurozoni koje će objaviti evropski statistički ured EUROSTAT.
Riječ je o indeksu potrošačkih cijena u 19-članoj ekonomiji čije je kretanje važno kod odluka Evropske središnje banke (ECB) o daljnjim potezima u monetarnoj politici zone primjene zajedničke valute. U ECB-u ciljaju godišnju inflaciju od nešto ispod dva posto, podsjeća Reuters.
Krajem sedmice u fokusu tržišta će uobičajeno biti najnoviji podaci o novim radnim mjestima u američkoj ekonomiji, važan pokazatelj zdravlja najvećeg svjetske ekonomije.
U međuvremenu, od redovnih sjednica značajnih središnjih banaka u svijetu ulagači će pratiti i odluke sa sjednica britanske središnja banke Bank of England i australske središnje banke.
Hina