Direktor Aluminija razgovarao s katarskim biznismenima o mogućoj saradnji

0

Čelni ljudi kompanije Hamdo, velike katarske grupacije u metalnoj industriji u Bosni i Hercegovini traže najpoželjnije načine za ulaganje, te su, uz posredovanje Agencije za promociju stranih ulaganja u BiH (FIPA), odnosno njenog područnog predstavnika za Hercegovinu Amira Kazića, boravili i u posjetu Aluminiju, u kojem ih je ugostio direktor tog društva Mario Gadžić sa saradnicima, saopšteno je u četvrtak iz Aluminija d.d. Mostar.

Partneri u suvlasništvu Hamdoa, glavni direktor Hamdo Mohamed Abdul Kareem i šeik Abdulaziz, u pratnji najbližih saradnika, željeli su se upoznati s Aluminijem, cijeneći vrhunski mostarski proizvod. Podijelili su mišljenje Aluminijeve uprave o tome kako je najbolji smjer budućeg razvitka aluminijske industrije u Hercegovini daljnja obradba metala, odnosno finalizacija proizvoda, s visokom dodanom vrijednošću.

“Tvrtka poput Hamdoa dobro je došlim partnerom u smislu razmatranja moguće partnerske suradnje u otvaranju novoga prerađivačkog pogona u blizini Aluminija ili, pak, kupovine neke manje linije za proizvodnju gotovih proizvoda ili poluproizvoda, namjenski za određenu granu koja bi brzo opravdala, odnosno pokazala isplativost ulaganja”, kazao je direktor Gadžić, upoznavši posjetitelje s aktuelnim stanjem u poslovanju Aluminija i s pozitivnim pomacima koji su se dogodili u protekla dva mjeseca, od sklapanja novog ugovora za snabdijevanje električnom energijom, do započetoga opsežnog postupka restrukturiranja Društva u cjelini.

Posjetitelji iz Katra, čije su ispostave, osim u njihovoj zemlji, smještene i u Saudijskoj Arabiji, Sudanu i u Libiji, jasno su iskazali ozbiljnost svojih namjera ulaganja u prostor BiH, ističući kao značajnu poslovnu prednost činjenicu da, među svim zemljama Zaljeva, Bosna i Hercegovina jedino s Katrom nema obaveze plaćanja carinskih dadžbina u robnim razmjenama.

Razgovori o mogućim projektima u koje bi se grupacija Hamdo mogla uključiti obuhvatili su i zamisao o izgradnji nove energane na naftni pogon za proizvodnju električne energije u Hercegovini, što se arapskim biznismenima učinilo itekako zanimljivim pa su zatražili i naknadnu dostavu više podataka o mogućnostima, tehničkim zahtjevima, opravdanosti i isplativosti toga projekta, stoji u saopštenju.